12. října 2014 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Čína zadržela známého disidenta Kuo Jü-šana

Čínští disidenti požadují propuštění držitele Nobelovy ceny Liu Xiabo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští disidenti požadují propuštění držitele Nobelovy ceny Liu Xiabo | foto: Reuters

PEKING Vlivný čínský akademik a bojovník za lidská práva Kuo Jü-šan byl zadržen s obviněním z podněcování nepokojů. Není jasné, zda Kuovo zadržení souvisí s hongkongskými prodemokratickými protesty, za jejichž podporu bylo v pevninské Číně v posledních týdnech vzato do vazby nejméně 37 lidí.

Advokátka zatčeného aktivisty Li Ťin podle AP uvedla, že policie zatkla jejího klienta Kua v Pekingu minulý týden. Právnička se ještě s disidentem nesetkala a není jasné, na jakém základě policie Kua obvinila.

Kuo Jü-šan stál u zrodu nevládní organizace Transition Institute, která se zabývala společenskou a ekonomickou situací v Číně. Vláda v Pekingu ale ústavu loni zakázala činnost s poukazem na špatnou registraci.

ČTĚTE TAKÉ:

Kuo je jedním z desítek kritiků vlády, které čínská policie v poslední době zatkla. Na začátku října byl kupříkladu zadržen disidentský básník Wang Cang a sedm dalších osob před plánovaným předčítáním poezie v Pekingu se záměrem podpořit prodemokratické protesty v Hongkongu. Za podporu hongkongských demonstrací skončilo ve vazbě v pevninské Číně minimálně 37 osob, sdělila mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Jestli i Kuovo zadržení souvisí s protesty v Hongkongu, není jasné.

Kuo Jü-šan patří k blízkým přátelům známého čínského slepého aktivisty Čchen Kuang-Čchenga, který v roce 2012 uprchl z domácího vězení ve východočínské provincii Šan-tung doslova před nosem desítky strážníků. Jeho útěk vyšel najevo až o několik dní později a Kuo byl klíčovou postavou, která pomohla slepému disidentovi v cestě do Pekingu. Tam se Čchen uchýlil na americké velvyslanectví a později se tehdejší americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové podařilo vyjednat pro Čchena azyl v USA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!