17. října 2011 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ČR má nového vatikánského velvyslance

Apoštolský nuncius Giuseppe Leanza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apoštolský nuncius Giuseppe Leanza | foto: ČTK

PRAHA Apoštolský nuncius Giuseppe Leanza se oficiálně ujal úřadu vatikánského velvyslance v ČR. Jeho pověřovací listiny převzal na Pražském hradě prezident Václav Klaus. Na svůj post nastoupil také nový velvyslanec Španělska a Srí Lanky.

Apoštolská nunciatura v Praze, tedy vatikánské velvyslanectví, je bez vedení od května, kdy arcibiskup Diego Causero přešel na obdobnou pozici ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Causero v Praze zastával post velvyslance od dubna 2004. Leanza, který se narodil v lednu 1943 v Itálii, v poslední době působil v Irsku.

Vatikán Leanzu letos v létě stáhl z Dublinu nedlouho poté, co irští zákonodárci ostře kritizovali církevní stát za to, že údajně nařizoval tamním biskupům nehlásit policii případy podezření na zneužívání dětí kněžími.

O Leanzově vyslání do Prahy však Vatikán podle všeho rozhodl ještě před irskou kritikou církevního státu. Vatikán popřel, že inkriminovaný dopis vybízel k tomu, aby jeho adresáti ignorovali irské zákony.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz