3. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cruise slaví padesátiny. Od manželky 'dostal' žádost o rozvod

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Katie Holmesová chce klid pro sebe i pro svou dceru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katie Holmesová chce klid pro sebe i pro svou dceru. | foto: wikipedia.org

PRAHA O dvojici se běžně mluvilo jako o hollywoodském páru snů. Romance mezi Katie Holmesovou a Tomem Cruisem, která rychle dospěla k zásnubám a brzké svatbě, trvala pět let. Otázka dospělosti byla však v jejich vztahu tím největším kamenem úrazu. Herečka se totiž rozhodla bránit dětství své dcery Suri a také nárok na vlastní život.

Ač se slavný pár na veřejnosti tvářil spokojeně, neshody mezi Tomem a Katie panovaly už dlouho. Cruise je známý svou pedantskou oddaností scientologické víře, díky tomu se například jejich společná dcera Suri objevovala na veřejnosti ještě v pěti letech s dudlíkem v puse. Ten si podle vyznávané víry jejího otce může ponechat do té doby, kdy bude sama chtít.

ČTĚTE TAKÉ:


Zarážejícím paradoxem však zůstává, že i když má Suri rozhodovací právo a smí se projevovat jako dospělá (důkazem je, že malé děvče už bezproblémově ovládá chůzi na podpatcích a pije kávu), má také řadu hvězdných povinností. Učí se několik světových jazyků, navštěvuje různorodé kurzy tance a po vzoru svých rodičů studuje herectví. Kromě rodičovského přístupu: "Co neumí, to se naučí," jsou jí od malička také vštěpovány zásady scientologie.

Cruisova dosavadní manželka sice partnerovu víru přijala (kromě Toma Cruise ji vyznává i řada dalších herců, například John Travolta), nikdy ji však plně nepřirostla k srdci. Podle serveru dailymail.co.uk chtěl navíc Cruise společnou dceru poslat do scientologické organizace Sea Org, čemuž se Holmesová snažila zabránit. Děti, které zde přebývají, se plně věnují scientologickému náboženství, jenže už stojí mimo jakýkoliv vliv a péči rodičů. Škola je navíc pověstná vojenskou kázní, kterou jsou děti nuceny dodržovat.

Tom Cruise

Cruise se od začátku 90. let hlásí ke scientologické církvi, poprvé se oženil s herečkou Miriiam "Mimi" Rogers, se kterou žil od roku 1987 dva roky. Jeho druhou ženou, se kterou se rozešel v roce 2001 po téměř desetiletém manželství byla slavná herečka Nicole Kidmanová. S tou adoptoval dvě děti, které žijí společně s Cruisovou maminkou a sestrou v jeho domě. Poslední sňatek Cruise uzavřel v roce 2006 právě s Katií Holmesovou.


Přitom je Katie Holmesová známá tím, že svou malou dcerku vodí všude s sebou. Obě mají rády módu a společně vymetají nákupní centra. Suri je v USA módní ikonou a svá dítka podle ní obléká mnoho rodičů.

Holmesová po dlouhou dobu tolerovala nároky svého manžela, který kontroloval, ve kterých filmech Katie hraje a hlavně co. Manželce zakázal například erotické scény. Jedna už natočená, se musela nechat na Cruisův nátlak vystříhat. Nakonec Holmesová netočila téměř vůbec. Neustále totiž musela být manželovi k dispozici - přesněji, podle komentářů jejich okolí - kdykoliv si usmyslel. Podle deníku The Sun k pohodě společného soužití nepřispěl ani fakt, že Katie bydlela společně se svou tchyní a Cruisovou sestrou. V jejich společnosti se prý "dusila".

Tom Cruise s manželkou Katie Holmesová a dcerou Suri v době harmonického manželství

Trpělivost ji ale došla ve chvíli, kdy se zvyšoval nátlak na jejich dítě. To potvrdil i její právník: "Na prvním místě zůstává její dcera," sdělil médiím.

Katie tak podala žádost o rozvod, kterou podepsala dne 28. června. Rozvod prý plánovala dlouho. Avšak podle Cruisových právníků, Toma zastihla zpráva nečekaně, když zrovna natáčel nový film na Islandu. "Je velmi smutný a soustředí se na své tři děti. Prosíme, respektujte jejich soukromí," vzkazují.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Poté, co Katie sbalila věci a opustila s dcerou společný byt však její útrapy neskončily. Brzy po nastěhování do New Yorku v obavách volala policistům, že před jejím novým útočištěm stojí černý mercedes, ve kterém sedí dva pochybně vyhlížející muži. Byla přesvědčena, že nejde o snímkuchtivé fotografy, ale o členy scientologické církve, kteří ji mají hlídat. Její obavy se prohloubily ve chvíli, kdy černý mercedes vystřídal bílý cadillac. To, že ji někdo sleduje, vnímala také poté, co potřebovala něco zařídit ve městě a vyšla na ulici. Má obavy hlavně z toho, že scientologové nesledují ani tak ji, jako právě malou Suri.

K Cruisově smůle, žádost o rozvod uvítali zejména rodiče Holmesové. Už dříve upozorňovali na to, že je dítěti upíráno právo na plnohodnotné dětství. Rodinný vliv je cítit i jinde, šestiletou Suri hned po odstěhování přihlásila její matka do katolické školy. Snaží se také o přetrhání vazeb se vším, co dcerku pojí s předchozím domovem. Podle tvrzení právníků udělá všechno proto, aby byla dcerka svěřena do její péče.

Herečka je však kvůli rozvodu a útěku z "domova" nevyhnula kritice. Tom Cruise totiž 3.července slaví 50. narozeniny.

ptaVladěna Ptáčková
  • 0Diskuse
Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.