Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kalendář hrdinů

Čtvrtý ze ‚tří králů‘. Radista František Peltán neváhal tasit pistoli

František Peltán foto: VHÚ

PRAHA - Příběh legendární krajně odvážné trojice odbojových „tří králů“ (Balabán – Mašín – Morávek) z let nacistické okupace by byl hodně neúplný bez čtvrté osobnosti – radiotelegrafisty Františka Peltána.
  5:00

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

František Peltán se narodil 1. dubna 1913 v Jindřichově Hradci, vyučil se čalouníkem a radiotelegrafistou se stal na vojně v roce 1934 při výcviku u Telegrafního praporu 1 v Kutné Hoře. V následujících letech působil jako velitel radiostanice u několika pluků. Po německé okupaci českých zemí v březnu 1939 se stal členem ilegální vojenské organizace Obrana národa jako záložní radista. V té době pracoval jako pomocný úředník v Ústavu pro choromyslné v Kateřinkách.

Tři králové

Jeho život se radikálně změnil v pátek 28. března 1941, kdy z radiostanice Sparta II odeslal první šifrovanou zprávu do Londýna. Od tohoto okamžiku se jeho život po boku Balabána, Mašína a Morávka stal divokou jízdou, naplněnou nejen vysíláním a ukrýváním se před gestapem, ale také přestřelkami. Při první večer 13. května 1941 v bytě v ulici Pod Terebkou (dnešní Čiklova 19) byl těžce zraněn a zatčen pplk. Josef Mašín, zatímco Františku Peltánovi se škpt. Václavem Morávkem se podařilo uprchnout po ocelovém lanku ze čtvrtého patra!

1 335 dní v ilegalitě. Miroslav Zatřepálek zemřel na průstřel srdce u Lichtenštejnského paláce

V červnu František dvakrát šťastně unikl gestapu. Jednou přerušil vysílání kvůli přetékající vaně, takže gestapo nestačilo přesně lokalizovat byt, odkud vysílal. Podruhé se mu z obklíčení podařilo uniknout v přestrojení za železničáře. Gestapu opět unikl na poslední chvíli v říjnu a když nacisté skupinu „tří králů“ zlikvidovali, ukrýval se v Cerhovicích u Berouna. Zde se mu při zátahu 30. června 1942 podařilo uniknout po páté, když smrtelně postřelil jednoho z gestapáků, zatímco jeho spolupracovník bývalý legionář a majitel cerhovického pivovaru Čeněk Šillinger byl postřelen a spáchal sebevraždu.

Až v dubnu 2013 byl v Kinského zahradě v červenci 1942 smrtelně postřelený František Peltán povýšen ministrem obrany ČR do hodnosti kapitána in memoriam…

Peltán se dostal zpět do Prahy, ale gestapo jej výslechy zatčených opět vypátralo. Tentokrát se již štěstí k statečnému radiotelegrafistovi otočilo zády. Večer 11. července 1942 na místě schůzky v Kinského zahradě v Praze byli František Peltán a další odbojář Rudolf Mareš obklíčeni gestapem a během divoké přestřelky byli oba těžce raněni. Mareš se marně pokusil otrávit a později jej nacisté popravili. František Peltán utrpěl průstřel hlavy a byl odvezen do SS lazaretu v pražském Podolí, kde 20. července 1942, aniž nabyl vědomí, zemřel. Nacisté jej pohřbili v Ďáblicích v hromadném hrobě hrdinů nacistického odboje.

Moravcova jedenáctka

„“Nosil klíčová fakta, vláda se ale chovala ignorantsky,” popisuje práci šéfa vojenských zpravodajců Františka Moravce historik a znalec práce československých zpravodajců Karel Straka. Odborný pracovník Vojenského historického ústavu je autorem zatím nejrozsáhlejší studie o předválečném československém vojenském zpravodajství “Rekonstrukce československé agenturní sítě a jejích výsledků z let 1933-1939”. Velký rozhovor s ním čtěte zde:

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!