20. srpna 2011 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

David Černý havaroval v kluzáku, zachránil ho padák

David Černý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý. | foto: ČTK

BENEŠOV/PRAHA Známý výtvarník David Černý může mluvit o pořádném štěstí. Minulou neděli při letu kluzákem zřejmě chyboval a na poslední chvíli musel vyskočit. Zachránil ho padák.

K nehodě došlo poblíž letiště v Benešově, nikdo při ní jako zázrakem nebyl zraněn. Čtyřiačtyřicetiletý Černý, známý tím, že nerad na delší vzdálenosti jezdí autem a raději létá, však nehodu nepotvrdil. "Vůbec nevím, o čem mluvíte," řekl Mladé frontě Dnes.

PSALI JSME O SMRTI ZNÁMÉHO HOKEJISTY V LETADLE

Listu však jeho nehodu potvrdili tři lidé. Událost popsali jako typickou nehodu nezkušených nebo nedisciplinovaných pilotů, kteří krouží nad zemí a kochají se. "Přitom přitahují knipl, čímž letadlo ztrácí rychlost," uvedl jeden z pilotů místního letiště.

Černý se v neděli s kluzákem DG 400 dostal do výšky 600 – 800 metrů, kde začal ztrácet rychlost. Pilot naštěstí zareagoval duchapřítomně, odhodil kabinu a z výšky 300 metrů vyskočil padákem, na rozhodnutí měl zhruba deset vteřin.

Padající stroj za 1,2 milionu nikoho na zemi nezranil, i když už Černý neměl čas ho navést. Nakonec dopadl asi 150 metrů od obydlené oblasti a kilometr od letiště. V Česku už letos spadlo osm letadel, většinou kluzáků. Podobné nehody většinou končí smrtí.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?