20. srpna 2011 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

David Černý havaroval v kluzáku, zachránil ho padák

David Černý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý. | foto: ČTK

BENEŠOV/PRAHA Známý výtvarník David Černý může mluvit o pořádném štěstí. Minulou neděli při letu kluzákem zřejmě chyboval a na poslední chvíli musel vyskočit. Zachránil ho padák.

K nehodě došlo poblíž letiště v Benešově, nikdo při ní jako zázrakem nebyl zraněn. Čtyřiačtyřicetiletý Černý, známý tím, že nerad na delší vzdálenosti jezdí autem a raději létá, však nehodu nepotvrdil. "Vůbec nevím, o čem mluvíte," řekl Mladé frontě Dnes.

PSALI JSME O SMRTI ZNÁMÉHO HOKEJISTY V LETADLE

Listu však jeho nehodu potvrdili tři lidé. Událost popsali jako typickou nehodu nezkušených nebo nedisciplinovaných pilotů, kteří krouží nad zemí a kochají se. "Přitom přitahují knipl, čímž letadlo ztrácí rychlost," uvedl jeden z pilotů místního letiště.

Černý se v neděli s kluzákem DG 400 dostal do výšky 600 – 800 metrů, kde začal ztrácet rychlost. Pilot naštěstí zareagoval duchapřítomně, odhodil kabinu a z výšky 300 metrů vyskočil padákem, na rozhodnutí měl zhruba deset vteřin.

Padající stroj za 1,2 milionu nikoho na zemi nezranil, i když už Černý neměl čas ho navést. Nakonec dopadl asi 150 metrů od obydlené oblasti a kilometr od letiště. V Česku už letos spadlo osm letadel, většinou kluzáků. Podobné nehody většinou končí smrtí.

Lidovky.cz