Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. dubna 2016 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

DiCapriovi hrozí zákaz vstupu do Indonésie. Kritizoval palmové plantáže

Leonardo DiCaprio hraje ve filmu Vlk z Wall Street skutečného burzovního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo DiCaprio hraje ve filmu Vlk z Wall Street skutečného burzovního... | foto: © ReutersČeská pozice

JAKARTA Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio nebude možná smět už znovu navštívit Indonésii. Možnost vydání zákazu jeho vstupu do země v sobotu podle agentury AP zmínil mluvčí indonéského imigračního úřadu s poukazem na DiCapriovy kritické výroky ohledně palmových plantáží v Indonésii, které podle něj ničí tamní deštné pralesy a ohrožují volně žijící zvířata.

Příslušné obavy vyjádřil letošní nositel Oscara po nedávné jednodenní návštěvě chráněného území Mount Leuser na severu ostrova Sumatra.

Na svůj účet na instagramu pak DiCaprio umístil fotografie, které doprovodil mimo jiné konstatováním, že „expanze palmových plantáží rozdělují lesy, přerušují klíčové migrační koridory slonů, a ničí tak toto jedinečné místo“.

Mluvčí generálního ředitelství pro imigraci na ministerstvu spravedlnosti a lidských práv Heru Santoso prohlásil, že DiCaprio zneužil své návštěvy k diskreditaci tuzemského odvětví výroby palmového oleje a indonéské vlády.

DiCaprio na černé listině

„Podporujeme jeho obavy ohledně záchrany ekosystému (národního parku) Mount Leuser,“ řekl Santoso. „Můžeme ho ale kdykoliv zařadit na černou listinu a zakázat mu návrat do Indonésie, jestliže bude dál umísťovat na svých účtech na sociálních sítích štvavá nebo provokativní prohlášení.“ Společnosti a organizace, které protestovaly proti DiCapriovým komentářům, mají právo žádat imigrační úřady, aby herci zakázaly další vstup do země, řekl Santoso. Zatím to ale ještě nikdo neudělal, dodal.

DiCaprio není první hollywoodskou hvězdou, která popudila indonéskou vládou kritickými poukazy na její přístup k ochraně životního prostředí. Také Harrison Ford po návštěvě několika indonéských národních parků vyvolal rozruch rozhovory s aktivisty, obchodníky a vládními činiteli.

As the forests of Indonesia’s Leuser Ecosystem continue to be cleared to meet demand for Palm Oil, the critically...

Zveřejnil(a) Leonardo DiCaprio dne 31. březen 2016

Národní park Mount Leuser, který pokrývá plochu téměř 8000 čtverečních kilometrů na hranici mezi indonéskými provinciemi Severní Sumatra a Aceh, je domovem zhruba 5800 ze zbývajících 6600 ohrožených orangutanů, stejně jako slonů a tygrů. Těžba dřeva a mýcení lesů, na jejichž místě vznikají plantáže pro výrobu palmového oleje, ale životní prostředí těchto druhů neustále zmenšují.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...