8. září 2014 6:04 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Dokážou to i sedmdesátníci.‘ Nejstarší muž přeplaval Lamanšský průliv

Kanál La Manche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanál La Manche | foto: Shutterstock

DOVER Jihoafričan Otto Thaning se stal nejstarším člověkem, jemuž se podařilo překonat Lamanšský průliv. Tento chirurg z Kapského Města dokázal přeplavat 34 kilometrů mezi Francií a Británií v 73 letech.

Podle stanice BBC překonal měsíc starý rekord Australana Cyrila Baldocka, který průliv v přeplaval v necelých 71 letech.

K TÉMATU:

Thaning má už s mořem mezi Francií a Británií svou zkušenost, poprvé průliv přeplaval v roce 1994. Podle něj je největší problém nízká teplota vody. Dostával prý křeče do nohou už na začátku plavby. Přesto prý měl tentokrát štěstí, protože v době, kdy plaval, mělo moře průměrnou teplotu 18 stupňů Celsia, což je víc, než je v tomto období obvyklé.

"Chtěl jsem ukázat, že takové věci dokážou dělat i sedmdesátníci, jestliže trénují a pečují o sebe," řekl Jihoafričan, který se své lékařské profesi učil u Christiana Barnarda. Právě ten v roce 1967 provedl vůbec první transplantaci srdce.

Lamanšský průliv

Lamanšský průliv

Lamanšský průliv je sice široký 34 kilometrů, ale jsou v něm silné proudy, takže plavci většinou musejí uplavat nejméně 40 kilometrů.

Lidovky.cz, ČTK