30. dubna 2016 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dřina, úrazy i děravá střecha. Jatka78 mají i tak za sebou úspěšný rok, říká dramaturg

Štěpán Kubišta (vpravo) a Rosťa Novák při zahájení provozu Jatek78 na podzim... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpán Kubišta (vpravo) a Rosťa Novák při zahájení provozu Jatek78 na podzim... | foto: K. Žitňanská

Před rokem vzniklo v holešovické tržnici multifunkční divadlo Jatka78. Místo s ideálními podmínkami pro nový cirkus, které se stalo domovskou scénou Cirku La Putyka. „Zveme ale i zajímavé soubory ze zahraničí. Těm nabízíme prostory na zkoušení, ubytování a na konci veřejnou premiéru. První taková premiéra se odehrála letos v lednu, kdy Svalbard Company uvedla své představení All Genious, All Idiots. Přijela se na ni podívat odborná cirkusová veřejnost z celého světa,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz manažer a dramaturg Štěpán Kubišta.

Lidovky.cz: Roční fungování prostoru Jatka78 oslavujete ve velkém pěti premiérami. Není to příliš náročné oslavovat tak intenzivní prací?
Čím jiným by mělo divadlo oslavovat, než uvedením nových inscenací? Premiéra je až výsledek náročné práce, dlouhodobého tvůrčího a zkušebního procesu. Jatka78 si dala do vínku, že chtějí být divadlem, kde se bude v první řadě tvořit. Zkouší se zde někdy i čtyři projekty najednou. Premiér máme tedy stále dost v rukávu. A v dubnu jsme jich prostě jen vytáhli víc najednou.

Lidovky.cz: Během jednoho měsíce se u nás vystřídají taneční představení, činohra i nový cirkus. Na co ještě se mohou diváci těšit?
Asi bych zmínil grotesku Pianista, která se na Jatkách78 představení koncem dubna. Pro mne je výjimečná tím, že se na ní budou moci v jednom místě a čase pobavit rodiče i jejich děti. Světoznámá groteska, která do čech přijede úplně poprvé, se právě vyznačuje absencí jakékoli věkové bariéry. V jedné recenzi představení z australského Fringe festivalu bylo napsáno, že Pianista je představení které uspokojí náročné rande, ale můžete na něj vzít i svou babičku.

Lidovky.cz: Jak jste přesvědčili finský soubor Circo Aereo, aby měl premiéru právě na Jatkách78? Bylo to složité přemlouvaní?
Již vloni jsme začali s našim rezidentním programem, do kterého zveme zajímavé soubory ze zahraničí. Těm nabídneme prostory na zkoušení, ubytování a na konci veřejnou premiéru. První taková premiéra se odehrála letos v lednu, kdy Svalbard Company uvedla své představení All Genious, All Idiots. Přijela se na ni podívat odborná cirkusová veřejnost z celého světa. Od té doby se nám hrnou poptávky od prestižních souborů z celého světa. Jatka78 je pro ně ideální prostor a Praha pro světovou premiéru přitažlivou lokalitou. Můžeme si tak vybírat ze světové špičky, kam bezesporu patří i Cirko Aereo.

Vnitřní prostor divadla - zatemňovat se musí tři desítky oken...
V předsálí je návštěvníkům k dispozici originální bar.

Lidovky.cz: Režisér Maksim Komaro spolupracoval se souborem La Putyka již v minulosti. Jak spolupráce probíhala?
Před lety bratři Rosťa a Vítek Novákovi při čekání na vystoupení souboru prohlíželi novocirkusová videa na internetu a na první pohled je zaujala práce jakéhosi Maxima Komarova. Napsali mu e-mail a Maksim se objevil po pár dnech v Praze. Odjížděl s domluvou na režii představení pro Cirk La Putyka. Slapstick Sonatu pak ještě následovalo Play. Vzniklo pevné pouto mezi režisérem a souborem a tak je spolupráce perfektní. Soubor ví co může od Maxima očekávat a naopak.

Lidovky.cz: Když se ohlédne zpátky, co byste určitě vyzdvihl v minulé sezoně?
V první řadě bych vyzdvihl práci všech kolegů. Je to tvrdě pracující tým lidí a ta práce se neodehrává vždy v úplně ideálních podmínkách. Nedostatek finančního ohodnocení je v tomto oboru takovou trapnou samozřejmostí, ale nám práci ještě “vylepšuje” nefunkční topení v kanceláři, protékající střecha či havarijní stav elekotroinstalací. Ten minulý rok tak celý mohl proběhnout jen díky obrovského nasazení pracovního týmu. Co se představení týče, nerad bych jedno vyzdvihoval nad druhé. V těchto výše popsaných podmínkách se každé rovná malému zázraku.

Lidovky.cz: V květnu se českému publiku představí čtyři umělkyně z Finska a Švédska. Čím je jejich vystoupení výjimečné?
Představení bude v sobě kombinovat klasické novocirkusové disciplíny jako je například párová či závěsná akrobacie, hrazda, nebo kruh či akrobacie s obručemi a mýdlovými bublinami s obvykle neviditelnými divadelními prvky. Kouřostroje, černé divadlo, nebo zrcadla nebudou sloužit jako technika navozující iluzi, ale jako pevná součást představení. To vše v podání těch nejlepších akrobatek ze Skandinávie.

apeAlena Pecháčková