25. července 2019 12:43, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

První demokraticky zvolený prezident Tunisu Kaíd Sibsí zemřel. Bylo mu 92 let

Dnes zesnulý tuniský prezident Sibsí hovoří k publiku (2017). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnes zesnulý tuniský prezident Sibsí hovoří k publiku (2017). | foto: Reuters

Dvaadevadesátiletý tuniský prezident Kaíd Sibsí ve čtvrtek zemřel. S odvoláním na sdělení prezidentovy kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Sibsí, který byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem Tuniska, byl ve středu převezen do vojenské nemocnice v Tunisu a zemřel ve čtvrtek brzy ráno.

Sibsího poslední hospitalizace byla třetí za poslední krátkou dobu. V souladu s tuniskou ústavou nyní na 45 až 90 dnů bude dočasným prezidentem předseda parlamentu, následně by se měly uskutečnit prezidentské volby.

Francouzský prezident Emmanuel Macron doprovází tuniského prezidenta Al-Bádží...
Saúdskoarabský korunní princ Salman bin Abdulaziz mluví s tuniským prezidentem...

Sibsí byl významným aktérem přechodu své země k demokracii po roce 2011. Prezidentský úřad zastával od roku 2014. Hned po pádu režimu autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011 nastoupil Sibsí jako přechodný premiér. Za minulého režimu předsedal parlamentu. Za prvního prezidenta Tuniska Habíba Burgiby měl na starost resort zahraničí.

V červnu Sibsí oznámil, že v listopadu znovu na funkci hlavy státu kandidovat nebude s odůvodněním, že by zemi měl vést někdo mladší.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz