Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dvanáctiletý malíř vydělává miliony. Zaměstnává i své rodiče

Kieron Williamson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kieron Williamson. | foto: www.kieronwilliamson.com

NORWICH Říkají mu Mini Monet. Nebo zázračné dítě. Je z Británie, jmenuje se Kieron Williamson a přesně před dvěma týdny oslavil dvanácté narozeniny. I přes svůj útlý věk má však na svém bankovním kontě již slušnou sumu. Za vydělané peníze si koupil dům, z nich také dává plat rodičům, které zaměstnává. Vydělává si totiž prodejem obrazů, které maluje.

Za sebou má mladý Brit již nespočet výstav. Z těch pokaždé jeho obrazy mizí během několika minut. Nejrychleji se zatím vyprodala jeho druhá výstava pořádaná v roce 2009, kdy se jeho obrazy prodaly během 14 minut.

ČTĚTE TAKÉ:

Za těch několik let se jeho styl proměnil. Pastely mladý talent vyměnil za olejové barvy, u maleb krajin ale zůstal. Jak sám přiznává, nejvíce ho inspiruje Norfolk, ze kterého pochází, a Cornwall. Právě ta krajina, kterou poprvé namaloval a která natolik zaujala obchodníky s uměním, že z malého chlapce učinili hvězdu.

K přírodě má ostatně tento nadaný chlapec, který se kromě malování věnuje i psaní hororu, velmi vřelý vztah. „Málokdo se zastaví, aby si přivoněl k růžím,“ popisuje náturu svého syna jeho matka Michell Williamsonová pro deník The Guardian. „Ale to je přesně to, co on dělá.“ Kromě toho má jako každý jiný kluk rád fotbal a ve volném čase jezdí na kole.

Sen? Nakreslit stádo krav

Jeho obrazy kupuje široká klientela z celého světa. Poslední výstavu navštívili kupci z Německa, Nového Zélandu i Indonésie. Na ní také prodal 40 obrazů v přepočtu za více než 12 milionů korun.

Protože ale Kieron není plnoletý, jeho stále rostoucí finance a majetek spravují rodiče, píše deník The Guardian. Matka Michell Williamsonová je ředitelkou Kieronovy společnosti a s pomocí dětského advokáta a účetního dohlíží na jeho jmění. Otec zase pro společnost nakupuje a prodává obrazy.

Kieron Williamson.

Kieronovi rodiče uznávají, že jsou často terčem kritiky za to, že je platí jejich vlastní syn. Jiná alternativa ale přitom moc nepřichází v úvahu. Zaměstnat někoho cizího totiž znamená vyplácet mu i vyšší plat. A tak padlo rozhodnutí, že Kieronova společnost bude rodinný podnik. Kieron si přitom uvědomuje, že je živitelem rodiny.

Kromě toho, že chce zvelebit dům, v němž Williamsonovi bydlí, plánuje koupit i malý pozemek a na něm chovat stádo krav. „Rád bych namaloval dobytek, který stojí v potoce, ale neměl jsem ještě štěstí, abych nějaký viděl,“ vysvětluje svůj úmysl.

A jeho rodiče o tom už údajně jednají s farmáři. Taková investice se jim totiž zcela jistě vrátí.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...