Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Clint Eastwood proslul rolemi drsňáků. Takový byl i jeho život, dělal pastevce či dřevorubce

Americký herec Clint Eastwood Donalda Trumpa pochválil, že není jako „generace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký herec Clint Eastwood Donalda Trumpa pochválil, že není jako „generace... | foto: Reuters

Vysoká, šlachovitá postava, ostře řezané rysy a úsporná gesta asi nejvíce charakterizují jednu z žijících legend Hollywoodu, amerického herce, režiséra a producenta Clinta Eastwooda. Představitel osamělých kovbojů, drsných policistů či v posledních letech podmračených důchodců, sklízí úspěchy také v režisérském křesle. K některým filmům si tento milovník jazzu navíc složil i hudbu. V neděli 31. května oslaví devadesátiny.

Jako herec Eastwood prorazil rolemi charismatických, osamělých, cynických a odvážných pistolníků ve westernové trilogii italského režiséra Sergia Leoneho Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). V 70. a 80. letech se zase stal prototypem drsného strážce zákona řídícího se vlastními pravidly v sérii kriminálních snímků o policistovi Harrym Callahanovi.

Hodný, Zlý a Ošklivý (1966). Clint Eastwood ve své patrně nejslavnějšího roli...
Jeho vlastní rodina nechápe. Snímek Pašerák (2019). Režie: Clint Eastwood.

Stejně jako řada jeho filmových hrdinů, ani sám Clinton (Clint) Eastwood neměl jednoduchý život. Narodil se v San Francisku a jeho rodiče museli v letech hospodářské krize neustále kočovat za výnosnější prací. On sám začal vydělávat ve 13 letech. Po ukončení studia v roce 1948 se živil mimo jiné jako pastevec, dřevorubec v Oregonu, topič a hrál na klavír v barech a kavárnách. V roce 1949 narukoval do armády, kde působil také jako plavecký instruktor a po návratu z vojenské služby studoval obchodní školu v Los Angeles.

Kromě toho byl nadšeným filmovým divákem a snažil se prorazit i v této oblasti. Již v polovině padesátých letech se objevil v malých rolích v druhořadých westernech či hororech. Zásadní zlom pak nastal díky rolím v Leoneho westernech, které z Eastwooda udělaly hvězdu. Herecký úspěch ale Eastwoodovi nestačil. V roce 1968 si založil vlastní produkční společnost Malpaso a sám režijně debutoval snímkem Zahrajte mi „MISTY“ v roce 1971.

Koncem 80. let ale přestávaly jeho filmy vydělávat a zdálo se, že stejně jako řada jeho kolegů z akčních filmů míří do druhé herecké ligy. Pak ale přišel rok 1992 a s ním syrový „antiwestern“ Nesmiřitelní. Film, který režíroval a zahrál si v něm hlavní roli, získal čtyři Oscary, včetně ceny za nejlepší film a režii.

Nemoderní režisér?

To, že se Eastwood cítí v režisérském křesle stejně dobře jako před kamerou, dokazuje široký žánrový rozptyl snímků - od kriminální roadmovie Dokonalý svět (1993), přes romanci Madisonské mosty (1995), oscarové boxerské drama Million Dolar Baby (2004), až třeba k válečnému „dvojfilmu“ Vlajky našich otců a Dopisy z Iwo Jimy (2006). Komerční úspěch jako herec i režisér sklízel Eastwood také s filmem Gran Torino (2008) o starém a neústupném válečném veteránovi či na samém sklonku kariéry s dramatem Pašerák (2018).

Snímek Richard Jewell (2019). Režie: Clint Eastwood.

Snímek Richard Jewell (2019). Režie: Clint Eastwood.

Jeho režijní styl je přitom podle současných měřítek zastaralý a nemoderní - využívá klasické vypravěčské postupy, neexperimentuje s obrazem ani s herci, „pouze“ vypráví příběh. Jeho filmy působí na první pohled nenápadně, jsou ale psychologicky propracované a plné emocí.

Politické angažmá

Samostatnou kapitolu v jeho životě tvoří ženy a jeho sedm dětí. První manželství s Maggie Johnsonovou trvalo 25 let a narodil se z něj syn Kyle (jazzový muzikant) a dcera Alison. Podruhé se oženil v roce 1996 s o 35 let mladší televizní reportérkou Dinou Ruizovou, s níž má dceru Morgan. Kromě toho má další čtyři děti s nemanželských vztahů.

Eastwood se angažuje i společensky, je přívržencem republikánů a v letech 1986 až 1988 byl starostou kalifornského města Carmel. Městu pomohl k pozvednutí turistického ruchu a k otevření dětského oddělení v městské knihovně.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.