4. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

'Korunní princ' ODS i pučista. Ivan Pilip slaví padesátku

Ivan Pilip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Pilip | foto: Lidové noviny

PRAHA Před 50 lety, 4. srpna 1963, se narodil podnikatel, ekonom a bývalý politik Ivan Pilip. V 90. letech patřil k nejvýznamnějším postavám české politické scény, mimo jiné coby ministr školství a financí.

V současnosti se věnuje podnikání a rovněž přednáší na vysoké škole. Vystudovaný ekonom Pilip se do politiky zapojil hned na počátku 90. let. Byl členem a předsedou Křesťanskodemokratické strany a po jejím sloučení s ODS se těšil pověsti "korunního prince" občanských demokratů.

Změna přišla v listopadu 1997, kdy Pilip spolu s Janem Rumlem vyzval předsedu ODS Václava Klause, aby kvůli pochybnostem o financování strany odstoupil. Klaus však svoji pozici uhájil, zatímco jeho kritici dostali nálepku "pučistů". Pilip s Rumlem z ODS odešli a založili Unii svobody.

V té době už měl Pilip za sebou několikaletou zkušenost s působením ve vládě. Od května 1994 byl ministrem školství, které v červnu 1997 vyměnil za resort financí. Státní pokladnu Pilip řídil i ve vládě premiéra Josefa Tošovského v první polovině roku 1998.

V červnu 2002 Pilip neobhájil poslanecký mandát a postupně se z české politické scény stáhl. Od června 2004 do července 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky. Po odchodu z ní se začal věnovat podnikání realitách, byť ne vždy byl úspěšný. Dnes také přednáší na vysoké škole a je členem dozorčích rad nemocnic v Pardubickém kraji.

Lidovky.cz, ČTK