21. dubna 2017 6:44 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Eliška Balzerová vystoupila v irském monodramatu už posedmisté

Eliška Balzerová se proslavila v řadě filmů a seriálů - například rolí Bety... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Balzerová se proslavila v řadě filmů a seriálů - například rolí Bety... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Sedmistou reprízu měla v pražském Divadle Na Fidlovačce monodrama irské autorky Geraldiny Aronové Můj báječný rozvod, ve kterém od roku 2003 hraje Eliška Balzerová. V komedii, kterou nastudovala režisérka Jana Kališová, herečka ve spoustě situací a převleků zvládá 60 stran monologu a ztvárňuje 17 postav. Kromě ní a rekvizit je na jevišti už jen plyšový pes.

Komedie mísící humor i slzy pojednává o nečekaně opuštěné ženě středního věku, která musí nalézt nový smysl života. „I po těch čtrnácti letech je text pro mě báječný. Stále mě totiž baví si hrát, ale i to, že pokaždé musím přesvědčit publikum, aby si hrálo se mnou,“ řekla Balzerová. Diví se, že to s ní na jevišti vydržely všechny kostýmy včetně vycpaného hafana. ̈

Eliška Balzerová s Jiřím Bartoškou ve filmu Teorie tygra.
Eva Balzerová.

Žánr monodramatu je herečce blízký. „Musíte hrábnout do největší autenticity, které jste schopen. Hrát metr od tváří diváků a nechat si nahlédnout do srdce, do očí i do hlavy. Je těžké najít míru divadelní stylizace a zároveň, aby to bylo pravdivé. Je to to nejtěžší, co na divadle znám,“ řekla.

Aronová, která hru věnovala všem, kteří ne vlastní vinou zůstali sami, byla kdysi přítomna premiéře, kterou původně v pražské Viole uvedl producent Jan Balzer.

Úspěšný Sluha dvou pánů

Vysokým počtem repríz se mohou pochlubit i další představení. Koncem roku se 600. reprízou Goldoniho komedie Sluha dvou pánů po dvaadvaceti letech od premiéry rozloučil s Národním divadlem Miroslav Donutil. Podobně loni v červnu vystoupil naposled na vinohradském jevišti Viktor Preiss ve Feydeauově frašce Brouk v hlavě, která měla během dvaceti let 363 repríz.

Mnohem víc jich má podle statistik inscenace Kouzelného cirkusu v Laterně magice - 6392. Už 26 let se hraje v Říši loutek v Praze marionetové provedení Mozartova Dona Giovanniho. Za tu dobu mělo přes 5500 repríz, které zhlédlo přes 700 000 diváků i na 90 místech Evropy, Afriky a Asie.

Najdete na Lidovky.cz