28. listopadu 2012 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Eva Zaoralová převezme francouzský Řád umění a literatury

ilmová teoretička, publicistka a překladatelka Eva Zaoralová převzala od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilmová teoretička, publicistka a překladatelka Eva Zaoralová převzala od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát | foto: ČTK

PRAHA Filmová kritička a poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převezme v den svých osmdesátin od francouzského velvyslance Pierra Lévyho insignie důstojníka Řádu umění a literatury.

Vyznamenání je výrazem vděku za dílo této mezinárodně uznávané publicistky, která už dlouhou dobu seznamuje české publikum s evropskou filmovou tvorbou, zejména s francouzskou. Není to poprvé, kdy Zaoralová ocenění obdržela. V roce 2002 byla jmenována rytířem Řádu umění a literatury.

ČTĚTE DÁLE:

Francie nyní její zásluhy ocení povýšením do hodnosti důstojníka. Jako umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v letech 1994 až 2010 a nyní jeho umělecká poradkyně navázala nadstandardní vztahy s filmaři a s odborníky na francouzskou kinematografii, kterou zviditelňuje v českém prostředí. K jejímu šíření přispěla řadou překladů filmů, publikováním článků, studií, kritik i komentářů v českých médiích.

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou, nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér.

Držitelé Řádu umění a literatury

Mezi držiteli tohoto vyznamenání jsou z českých umělců například filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, básník Petr Král, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka, spisovatel Bohumil Hrabal a historička umění Anna Fárová. Obdržel je i bývalý prezident Václav Havel za svou dramatickou tvorbu.

Francouzské velvyslanectví oznámilo, že 3. prosince budou předány insignie komandéra Řádu za zásluhy sběratelce umění Medě Mládkové.

Vánoční Esprit

  • Vánoční Esprit přináší velký módní příběh s Evou Zaoralovou, uměleckou ředitelkou MFF Karlovy Vary a čerstvou osmdesátnicí. Doplněno profilovým rozhovorem Veroniky Bednářové. Nenechte si ujít, vždyť Dr. Zaoralová jako by se pro modeling narodila!

  • Přinášíme Vám z rozvoru pro vánoční Esprit LN úryvek vztahující se k minulému ocenění  rytířkou (rozhovor byl veden 14 dní před udělením Řádu umění a literatury druhého stupně):

 

LN Pyšníte se před francouzskými filmaři tím, že jste rytířkou, na kterou vás v roce 2002 pasovala francouzská vláda? Teď jste dokonce povýšila na „důstojnici“...

S tímhle řádem je to trošku zamotané, protože není jasné, kdy a v jaké formě se má nosit. Na rozdíl od českého Řádu za zásluhy, k němuž dostanete i malý, ale zřetelný proužek, který lze připnout na sako, je ten francouzský Řád umění a literatury ve zmenšené „civilní“ podobě tak miniaturní, že skoro není vidět.

Když jsem kdysi byla se zástupci české kultury v Elysejském paláci v Paříži na setkání s prezidentem Francie - byl to tehdy Jacques Chirac - připnula jsem si na radu kolegy ten takřka neviditelný proužeček na lem kabátku, ale jak jsem předpokládala, nikdo nezaznamenal, že má co dělat s rytířkou. Obávám se, že ani jako nositelka vyššího stupně tohoto řádu nebudu pro francouzské novináře a filmaře viditelnější. Ale  velice si vážím toho, že mi byl udělen.

Lidovky.cz, ČTK

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz