Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Eva Zaoralová převezme francouzský Řád umění a literatury

ilmová teoretička, publicistka a překladatelka Eva Zaoralová převzala od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilmová teoretička, publicistka a překladatelka Eva Zaoralová převzala od prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy o stát | foto: ČTK

PRAHA Filmová kritička a poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převezme v den svých osmdesátin od francouzského velvyslance Pierra Lévyho insignie důstojníka Řádu umění a literatury.

Vyznamenání je výrazem vděku za dílo této mezinárodně uznávané publicistky, která už dlouhou dobu seznamuje české publikum s evropskou filmovou tvorbou, zejména s francouzskou. Není to poprvé, kdy Zaoralová ocenění obdržela. V roce 2002 byla jmenována rytířem Řádu umění a literatury.

ČTĚTE DÁLE:

Francie nyní její zásluhy ocení povýšením do hodnosti důstojníka. Jako umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v letech 1994 až 2010 a nyní jeho umělecká poradkyně navázala nadstandardní vztahy s filmaři a s odborníky na francouzskou kinematografii, kterou zviditelňuje v českém prostředí. K jejímu šíření přispěla řadou překladů filmů, publikováním článků, studií, kritik i komentářů v českých médiích.

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou, nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér.

Držitelé Řádu umění a literatury

Mezi držiteli tohoto vyznamenání jsou z českých umělců například filmaři Jiří Menzel a Věra Chytilová, básník Petr Král, operní pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, malíři Adriena Šimotová a Adolf Born, fotograf Josef Koudelka, spisovatel Bohumil Hrabal a historička umění Anna Fárová. Obdržel je i bývalý prezident Václav Havel za svou dramatickou tvorbu.

Francouzské velvyslanectví oznámilo, že 3. prosince budou předány insignie komandéra Řádu za zásluhy sběratelce umění Medě Mládkové.

Vánoční Esprit

  • Vánoční Esprit přináší velký módní příběh s Evou Zaoralovou, uměleckou ředitelkou MFF Karlovy Vary a čerstvou osmdesátnicí. Doplněno profilovým rozhovorem Veroniky Bednářové. Nenechte si ujít, vždyť Dr. Zaoralová jako by se pro modeling narodila!

  • Přinášíme Vám z rozvoru pro vánoční Esprit LN úryvek vztahující se k minulému ocenění  rytířkou (rozhovor byl veden 14 dní před udělením Řádu umění a literatury druhého stupně):

 

LN Pyšníte se před francouzskými filmaři tím, že jste rytířkou, na kterou vás v roce 2002 pasovala francouzská vláda? Teď jste dokonce povýšila na „důstojnici“...

S tímhle řádem je to trošku zamotané, protože není jasné, kdy a v jaké formě se má nosit. Na rozdíl od českého Řádu za zásluhy, k němuž dostanete i malý, ale zřetelný proužek, který lze připnout na sako, je ten francouzský Řád umění a literatury ve zmenšené „civilní“ podobě tak miniaturní, že skoro není vidět.

Když jsem kdysi byla se zástupci české kultury v Elysejském paláci v Paříži na setkání s prezidentem Francie - byl to tehdy Jacques Chirac - připnula jsem si na radu kolegy ten takřka neviditelný proužeček na lem kabátku, ale jak jsem předpokládala, nikdo nezaznamenal, že má co dělat s rytířkou. Obávám se, že ani jako nositelka vyššího stupně tohoto řádu nebudu pro francouzské novináře a filmaře viditelnější. Ale  velice si vážím toho, že mi byl udělen.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...