20. ledna 2015 8:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Federico Fellini přepsal dějiny světové kinematografie

Federico Fellini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Federico Fellini | foto: Library of Congress. New York World-Telegram & Sun Collection.

ŘÍM/ PRAHA Italský režisér a scenárista Federico Fellini, od jehož narození uplyne 20. ledna 95 let, patřil už za života k legendám světového filmu a několika svými díly přepsal dějiny kinematografie.

Skandál způsobil snímkem Sladký život (1959), pranýřujícím italskou smetánku, který pro Felliniho znamenal přechod od neorealistických začátků k surrealistické fázi, v níž natočil slavné filmy 8 1/2, Satyricon či Amarcord. 

Držitel pěti Oscarů Fellini začínal jako novinář a karikaturista. Psal i pro rozhlas, kde se seznámil se svou budoucí ženou, herečkou Giuliettou Masinovou. Později začal psát scénáře, mj. i jako spoluautor ke stěžejnímu dílu italského neorealismu Řím, otevřené město (1945) režiséra Roberta Rosselliniho, jímž si vysloužil nominaci na Oscara za scénář.

Jako režisér debutoval v roce 1950, ještě společně s Albertem Lattuadou filmem Světla varieté. Sám režíroval první film Bílý šejk s Albertem Sordim v hlavní roli v roce 1952. Darmošlapové (1953), v nichž se objevila i Lída Baarová, získali ocenění v Benátkách a za Silnici (1954) dostal prvního Oscara. Stejnou cenu mu vynesly i Cabiriiny noci, v titulní roli prostitutky s Masinovou, a filmy 8 1/2 a Amarcord. V roce 1993 dostal Fellini čestného Oscara za celoživotní dílo.

Lidovky.cz, ČTK