30. září 2014 9:01, aktualizováno  9:04 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Trojice nejbohatších Američanů drží. Bill Gates zůstává neporazitelný

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | foto: Reuters

NEW YORK Nejbohatším Američanem zůstává zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Jeho čisté jmění se oproti loňskému roku rozrostlo o devět miliard na 81 miliard dolarů (1,76 bilionu Kč). Prvenství v seznamu 400 nejbohatších lidí v USA, který každoročně sestavuje časopis Forbes, mu tak patří již 21 let v řadě.

Investor Warren Buffett si potvrdil druhé místo s majetkem 67 miliard dolarů. Změny nenastaly ani na třetím místě, které udržel spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison s 50 miliardami dolarů. Forbes nejnovější podobu seznamu zveřejnil v pondělí.

Majetek Warrena Buffetta odhadl v říjnu magazín Forbes na 47 miliard dolarů. Větším bohatstvím disponují pouze Bill Gates a Carlos Slim Helú.
Zakladatel a generální ředitel výrobce počítačových technologií Oracle Larry Ellison.
David Koch. Na rozdíl od svého bratra Charlese, který žije v ústraní v Kansasu,...
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, systému, který je údajně nepostradatelný a zároveň trochu strašidelný.

Na dělené čtvrté příčce figurují stejně jako loni bratři Charles a David Kochovi, spoluvlastníci konglomerátu Koch Industries.

Celkově se v seznamu objevilo 27 nových jmen, včetně například spoluzakladatele aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp Jana Kouma, který skončil na 62. místě. Plány na převzetí služby letos v únoru oznámila americká internetová společnost Facebook.

ČTĚTE TAKÉ:

Generálnímu řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi, který je v seznamu na 11. místě, se majetek od loňského roku rozrostl vůbec nejvíce, a to o 15 miliard na 34 miliard dolarů.

Ze seznamu celkově vyplývá, že nejbohatší Američané za poslední rok dál bohatli, mimo jiné díky silnému růstu cen akcií. Úhrnná hodnota majetku všech osob na seznamu činila 2,29 bilionu dolarů, a byla tak o 13 procent vyšší než loni.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!