27. listopadu 2018 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Francouzský plavec vzdal pokus o přeplavání Tichého oceánu

Dálkový plavec Ben Lecomte při své cestě skrz Tichý oceán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálkový plavec Ben Lecomte při své cestě skrz Tichý oceán. | foto: Facebook Ben Lecomte The Swim

Tokio  Francouzský dálkový plavec Benoît Lecomte musel vzdát svůj pokus přeplavat jako první člověk Tichý oceán poté, co jeho doprovodný člun zničila bouře. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News.

Jedenapadesátiletý sportovec se na odvážnou výpravu vydal 5. června z Japonska a podle úterní informace týmu už měl za sebou více než 2700 z přibližně 9100 kilometrů plánované trasy, jejímž cílovým bodem mělo být San Francisko na západním pobřeží USA.

Bouře ale poškodila plachtu doprovodného člunu natolik, že oprava není možná, sdělil Lecomte, který v průměru plaval osm hodin denně. „Jsem velmi zklamaný, protože jsem ještě nedosáhl svých psychických a fyzických hranic,“ uvedl v prohlášení plavec.

„Pokaždé, když jsem ve vodě, je to pro mne další příležitost upozornit na...
Ben Lecomte a jeho tým.

„Čelili jsme zrádným vichrům, dešti a mořským vlnám, které nás donutily změnit kurz. Nenapravitelné poškození plachty je těžkou ranou,“ dodal s tím, že jeho prioritou byla vždy bezpečnost jeho týmu. Právě kvůli jejímu ohrožení se rozhodl, že nebude dál pokračovat.

Svou plaveckou výpravou, kterou musel již jednou kvůli bouři v červenci přerušit, chtěl Lecomte poukázat na klimatické změny a znečištění oceánů.

V doprovodném týmu byli mimo jiné vědci, kteří na trase prováděli výzkum. Předmětem jejich zájmu byl plastový odpad v oceánu, vliv mimořádného fyzického výkonu na lidské srdce a dopad neštěstí japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě na oceán.

Lecomte žije v USA a přípravy na pokus trvaly přes půl roku. Francouz má za sebou ale mnohem delší průpravu - v roce 1998 byl prvním známým člověkem, jemuž se podařilo přeplavat Atlantický oceán. Když tehdy dorazil na francouzský břeh, jeho první slova prý byla: „Už nikdy víc.“ Později ale názor změnil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz