Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C oblačno Předplatné LN
20. prosince 2016 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

František Josef I.: císařův život ve znamení práce a povinností

Císař František Josef I. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Císař František Josef I. | foto: WikipediaReprofoto

PRAHA Všední den Františka Josefa I. lze charakterizovat dvěma slovy: práce a povinnost. Císař vstával ve čtyři hodiny ráno, skromně posnídal (šálek čaje nebo mléka, jednu nebo dvě housky) a potom již seděl u psacího stolu a vyřizoval akta, četl noviny. Pak přijímal referáty úředníků své kanceláře a členů kabinetu.

Na oběd měl vyhrazeno půl hodiny. Pojedl vývar, vařené maso nebo jiné lehké jídlo, k němu byla podávána sklenka plzeňského piva či rakouského vína. Odpoledne opět úřadoval a přijímal návštěvy, následovala lehká večeře a opět práce. Na lože císař uléhal zhruba kolem osmé hodiny.

Skromný denní program měl své výjimky diktované požadavky reprezentace. Menu dvorních hostin pořádaných na počest státních návštěv se ovšem lišilo od panovníkova jídelníčku všedního dne. Program narušovaly také mocnářovy cesty. Při nich navzdory osobní šetrnosti například hotelový personál obdržel spropitné ve zlatě. Při cestách panovník osvědčoval i svou obdivuhodnou fyzickou zdatnost, když většinu návštěv a audiencí absolvoval vestoje.

Císař velmi rád kouřil. Proslavené kubánské doutníky dostával jako osobní dárky od členů rodiny, sám si pak pořizoval rakouská viržinka. Vymoženosti nové doby jako telefon nebo tekoucí teplou vodu odmítal, císařskou rezidenci jimi vybavil až nástupce Karel I.

Jedinou zábavou Františka Josefa byl lov, který však také často využíval jako příležitost k diplomatickým jednáním. Prostředí, kde se císař osobně cítil opravdu dobře, byla armáda – miloval inspekce posádek a manévry.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.