Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Musíte být odborníci a odporovat klepům, nabádal papež preláty

Musíte být pokorní odborníci a odpůrci klepů, nabádal papež preláty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Musíte být pokorní odborníci a odpůrci klepů, nabádal papež preláty. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež František na zasedání Římské kurie prohlásil, že členové tohoto administrativního vedení Vatikánu by měli být "pokorní odborníci" a "svědomití odpůrci klepů". Kurií za dob Františkova předchůdce zmítalo soupeření mezi preláty o moc a nařčení z korupce, připomněla agentura Reuters.

"Když se odbornosti nedostává, nastává pomalé sklouzávání k tuctovosti," řekl František při svém prvním předvánočním setkání s členy kurie, která v různých odděleních vatikánské správy obhospodařuje katolickou církev s 1,2 miliardou věřících. Sama kurie čítá okolo dvou tisícovek lidí, duchovních i laiků.

  • František byl do čela církve zvolen v březnu s očekáváním, že se pustí do reforem v církevní správě.
  • Zatím jmenoval komisi složenou z osmi kardinálů, aby mu se změnami poradili, což je považováno za známku, že bere vážně výzvy k decentralizaci tradičně těžkopádné instituce.

František při svém březnovém zvolení zdědil podle Reuters kurii v nepořádku a ve skandálu, který rozpoutal únik důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Za vynášení dokumentů byl později odsouzen komorník bývalého papeže Benedikta XVI., který odstoupil jako první pontifik po šesti staletích. Benediktovu éru pošpinila i tvrzení italských médií o údajné homosexuální lobby v kurii a vzájemném vydírání. O prelátech v kurii se prý také vědělo, že využívají novinářů k šíření klepů a k anonymním útokům proti členům soupeřících frakcí ve vatikánské správě.

Otočit list minulosti

Ve svém projevu naznačil, že by si přál, aby kurie otočila list za minulostí poskvrněnou fámami, rivalitou a skandály. Aniž by se uchýlil k přímé kritice, vykreslil podle agentury AFP také portrét ideálního pracovníka této ústřední církevní instituce, která by neměla být ani "byrokratická", ani "inkvizitorská" vůči místním církvím. Hlavními ctnostmi mají být "profesionalita", "služba" a "přímý styk s božím lidem".

Biskupové z různých končin světa kritizovali kurii za těžkopádnost, autokratičnost, blahosklonnost a přílišnou byrokracii, někteří i za intrikánství připomínající renesanční dvůr. Sám František dříve označil za hlavní problém kurie to, že je příliš zaměřena na vlastní zájmy.

"V římské kurii, jak už jsem několikrát řekl, pracovali i svatí!" řekl papež mimo psaný text, podle agentury AFP asi na uklidněnou jisté patrné nervozity ve Vatikánu či zjitřených citů části posluchačstva, dotčených papežovými poznámkami o "světáctví" vysokého kléru. Nabádal ale také kardinály, aby místo "klevetění" následovali poslušné mlčení Mariina manžela, svatého Josefa.

Papež František na zasedání Římské kurie prohlásil, že členové tohoto administrativního vedení Vatikánu by měli být

Odpoledne pak papež navštívil pacienty v římské dětské nemocnici Bambino Ges? v blízkosti Vatikánu. Podle webu radiovaticana.cz František prošel oddělením rychlé záchranné pomoci, jednotkou intenzívní péče pro novorozence a resuscitačním oddělením, kde požehnal novou ordinaci. Na papežovo přání prý byla návštěva zorganizována tak, aby se nejvyšší představitel katolické církve mohl osobně setkat s co největším počtem malých pacientů a jejich rodin.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...