7. července 2014 13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

František přijal jako první z papežů oběti pedofilních kněží

Papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František v pondělí jako první hlava katolické církve přijal ve Vatikánu skupinu obětí pedofilních kněží, jejichž aféry po celém světě otřásly pověstí této instituce.

 Papež před soukromou audiencí odsloužil mši za lidi, kterým sexuální zneužívání ze strany duchovenstva ovlivnilo život. Setkání mělo přísně soukromý ráz, informovala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

Do Františkovy vatikánské rezidence v domě svaté Marty ráno dorazilo po dvou hostech z Británie, Irska a Německa. Papež v jejich přítomnosti sloužil mši v kapli rezidence a pak s nimi pohovořil.

Sexuální zneužívání kněžími je jako černá mše satanistů

František po svém loňském březnovém zvolení vyhlásil nulovou toleranci k sexuálním zločinům v řadách kléru a nedávno takové počínání označil za podobnou svatokrádež jako pořádání černých mší satanisty. Dnešní návštěva byla vůbec prvním setkáním s oběťmi sexuálního zneužívání na vatikánské půdě. Františkův předchůdce Benedikt XVI., během jehož pontifikátu se začaly tyto skandály vyšetřovat, se podle Vatikánu sešel s několika zneužitými lidmi během svých cest po světě.

Letos v dubnu se František za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími omluvil a ujistil, že pachatelé budou potrestáni. Zároveň ujistil, že celibát, který mnozí považují za příčinu pedofilních skandálů, není pro církev dogmatem, v blízké době se však jeho zrušení patrně řešit nebude.

Vatikán poté oznámil, že za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 udělil menší tresty. Obviněny či odsouzeny byly stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či v Kanadě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!