20. března 2017 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Stephen Hawking se podívá do vesmíru. V kosmické lodi miliardáře Bransona

Stephen Hawking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stephen Hawking | foto: Reuters

LONDÝN Slavný fyzik Stephen Hawking se chystá do vesmíru. Pravděpodobně nejznámější kosmolog se tak poprvé podívá do míst, která celý život studuje teoreticky. Dostal nabídku od amerického miliardáře Richard Bransona a „okamžitě řekl ano“.

Stephen Hawking řekl v pondělním rozhovoru pořadu Good Morning Britain pro stanici ITV, že „ani nesnil, že by se mohl někdy podívat do vesmíru“. „Když mi Richard Branson nabídl místo ve Virgin Galactic, řekl jsem okamžitě ano,“ řekl.

Společnost Virgin Galactic, kterou britský podnikatel Branson vlastní, plánuje již v dohledné době vysílat turistické lety do vesmíru pro komerční účely. Branson chtěl uskutečnit první komerční let již v roce 2009, ale kvůli řetězci problémů jej musel odložit. Naposledy kvůli havárii prototypu vesmírné rakety SpaceShipTwo v roce 2014, která si vyžádala život jednoho ze dvou pilotů na palubě.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo.

Hawking se ve zmíněném rozhovoru také rozmluvil o Donaldovi Trumpovi a britském předsedovi opoziční Labouristické strany Jeremy Corbynovi.

„Trump byl zvolen lidmi, kteří revoltovali proti globalizaci a byli zklamaní z vládnoucích elit. Jeho priorita bude uspokojovat své voličstvo, které není ani liberální, ani příliš dobře informované“ řekl o Trumpovi Hawking.

O Corbynovi řekl, že je škoda, že ho média vykreslila jako levicového extremistu, když k tomu má daleko. Přesto prý bude pětasedmdesátiletý fyzik dál volit Labouristy.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz