Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

'Goebbels se zachoval zbaběle,' říká jeho sekretářka

Joseph Goebbels na pražské Kampě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joseph Goebbels na pražské Kampě. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Nyní stoletá Brunhilde Pomselová pracovala během druhé světové války jako sekretářka říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. Teprve po 66 letech se o tom rozhodla veřejně promluvit.

Měla na starosti soukromou i oficiální korespondenci Josepha Goebbelse, jednoho z nejvýše postavených lidí nacistického Německa. Jeho děti k ní o nedělních odpoledních přicházely a hrály si s psacím strojem. Když její domov zničily nálety spojeneckých sil, nosila šaty Magdy Goebbelsové a večeřela v rodinné vile šéfa na ostrově Schwanenwerder u Berlína.

Goebbelsova sekretářka

Goebbelsova sekretářka

Brunhilde Pomselová byla ve službách říšského ministra propagandy od roku 1942 až do jeho skonu v roce 1945 a na svého šéfa rozhodně s láskou nevzpomíná. „Byl tak nepřístupný. Nikdy se mě nezeptal na nic osobního. Až do konce neměl tušení, jak se jmenuji,“ řekla před časem německému listu Bild.

O své minulosti mlčela 66 let, odmítala rozhovory i nabídky sepsat paměti. Až nyní, ve svých 100 letech, se rozhodla promluvit. Jak se dostala do Goebbelsových služeb? „Pracovala jsem jako písařka na ministerstvu propagandy a v jeho rozhlasové stanici a byla jsem nejrychlejší,“ vzpomínala. „Byl to rozkaz, abych šla k němu pracovat. To nešlo odmítnout. Jediná přijatelná výmluva by byla, že trpím infekční chorobou.“ Přidala se tak k dalším třem sekretářkám, které u něj pracovaly.

O holokaustu nevěděla

O hrůzách holokaustu prý tehdy neměla tušení a o politiku se vůbec nezajímala. „Byla jsem jen hloupá nicka s jednoduchou minulostí,“ prohlásila o sobě. Jen v roce 1933 vstoupila do nacistické strany. „Proč ne? Dělal to každý,“ řekla k tomu. Dodala však, že o vyhlazování Židů se dozvěděla až na konci války, protože ani Goebbels se v korespondenci o tomto tématu nezmiňoval.

Vzhledem k tomu, že měla přístup i k tajným dokumentům, se mezi prvními dozvídala o neúspěších Německa. Posledních deset dní války strávila ve sklepení ministerstva propagandy, které bylo neustále pod palbou. „1. května přišla zpráva, že šéf - Hitler - spáchal den předtím sebevraždu. Krátce poté přišli Rusové a vytáhli mě ze sklepa. Příštích pět let jsem strávila jako vězeň v ruských speciálních táborech,“ líčila Pomselová.

„Nikdy mu neodpustím“

Teprve po válce se k ní doneslo, jak skončil její nadřízený. Goebbels v Hitlerově bunkru nejprve zastřelil svou ženu a pak obrátil zbraň proti sobě. Ještě předtím však Magda stačila kyanidovými pilulkami otrávit všech šest svých dětí. „Tou sebevraždou se z toho lehce dostal. Věděl, že ho spojenci odsoudí k smrti. Jeho sebevražda byla zbabělá, ale byl zároveň i velmi chytrý, protože věděl, co ho čeká, když to neudělá,“ zhodnotila s odstupem Goebbelsova sekretářka, která nyní žije v Mnichově.

 „Nikdy mu neodpustím to, co udělal tomuto světu. A také fakt, že mohl takovým způsobem zavraždit svoje nevinné děti,“ uzavřela.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...