12. června 2011 21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Gott je maršál, nadchl Moskvany český slavík

Karel Gott vystoupil s Evou Urbanovou v moskevském Čajkovského sále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott vystoupil s Evou Urbanovou v moskevském Čajkovského sále. | foto: ČTK

MOSKVA Ovace vestoje sklidil večer v Moskvě český zpěvák Karel Gott, populární v Rusku už dlouhá desetiletí. Prestižní Čajkovského sál sice nebyl zcela zaplněný, ale nadšené publikum svého oblíbence ani po dvou a půl hodinách nechtělo pustit z pódia.

"Mám dobrý pocit, že publikum si vyžádalo asi šest přídavků. Zůstalo s námi až do posledního dechu," řekl Gott, zářící spokojeností. "Byla to samozřejmě pro mne kláda, ty písničky jsem už dlouho nezpíval... Už během německého turné jsem se učil rusky," řekl s úsměvem. V ruštině pak nejen zpíval, ale i moderoval a žertoval.

GOTTOVA NÁVŠTĚVA MOSKVY

Gott v Čajkovského sále naposledy zpíval před třemi lety, ale jen jako host na oslavách 80. výročí Alexandrovců, takže nyní tu měl samostatný koncert po deseti letech. Ale místní obdivovatelky na "slavíka z Prahy" nezapomněly a svůj idol doslova zasypávaly kyticemi po každé písni.

Došlo i na Čajkovského
"Diváci byli skvělí, je to obrovský úspěch, a to hlavně Karlovou zásluhou," řekla pěvkyně Eva Urbanová, jediný Gottův host na koncertě. Moskevský sál se jí natolik líbil, že by si přála se sem vrátit ještě jednou - s operními áriemi.

Karel Gott vystoupil s Evou Urbanovou v moskevském Čajkovského sále.

"Kdyby se za zpěv udělovaly hodnosti, tak je Gott maršál," prohlásil šéf doprovodného mužského sboru z vojsk ministerstva vnitra Viktor Jelisejev, který nosí na náramenících hvězdy generálmajora. Gott v Čajkovského sále, sídle místní filharmonie, poprvé zpíval už v roce 1975. "Tehdy mi zdůrazňovali, že v tomto sále estrádní umělci nevystupují, jen klasika," podotkl s úsměvem.

Poměry se mezitím změnily, síň potřebuje vydělávat, tak tu zní i pop. Gott ale k uctění ducha tohoto místa zapíval i romanci právě od Petra Iljiče Čajkovského. "Karel Gott po dlouhé roky stále staví chrám své tvorby - a ten má pořádně pevné základy, protože spočívají nejen na zpěváckém talentu, ale i hloubce intelektu, širé duši a hlavně na tom, že je to dobrý člověk," řekla více než sedmdesátiletá Valentina Stabrovská, která na koncert přijela z Petrohradu. Zpěváka prý čirou náhodou poprvé zaslechla v polovině 70. let. Tak ji chytil za srdce, že neváhá vyrazit na koncerty i do Prahy.

Chceme karneval
V hledišti však Gottovým písním naslouchaly a tleskaly i celé rodiny a různé generace obdivovatelů a obdivovatelek. "Karneval, karneval," dožadovalo se publikum stále populárního hitu, než se ho dočkalo v samém závěru před přídavky.

Gott koncertuje v Rusku už od roku 1962. O jeho popularitě svědčí i to, že jeho prvního "ruského" alba z roku 1975 se prodalo přes pět milionů kusů.

Karel Gott (vpravo) vystoupil s Evou Urbanovou v moskevském Čajkovského sále.

Po rozpadu Sovětského svazu následovala delší přestávka až do roku 2000, kdy si více než dvouhodinový koncert českého umělce v Kremlu přišlo poslechnout 6700 fanoušků, kteří sál zcela zaplnili. Od té doby zavítal do Ruska ještě několikrát, naposledy tu vystupoval v říjnu 2008 na oslavách 80. výročí legendárního souboru Alexandrovci. Tehdy také přirovnal Čajkovského sál k místní obdobě newyorské Carnegie Hall.

V Moskvě "slavíka z Prahy" nečekal jen potlesk a kytice, ale i Gagarinův řád; Gott totiž patří k oblíbeným zpěvákům první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové. "Je to vyznamenání z úplně jiných kruhů než od fanoušků a příznivců a tím to dostává jistý jiný rozměr," poznamenal Gott.

Řád, který není státním, ale společenským vyznamenáním, převezme v moskevském muzeu kosmonautiky před pondělním návratem do vlasti.

ČTK, Lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.