18. května 2017 9:52, aktualizováno  20:22 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Grunge přišel o svou ikonu. Frontman Soundgarden Chris Cornell spáchal sebevraždu

Chris Cornell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Cornell | foto: Reprofoto

DETROIT/PRAHA Hudební svět ztratil jednu z postav, která na přelomu 80. a 90. letech formovala hudební styl grunge. Ve středu ve věku 52 let náhle zemřel Chris Cornell. Vedle Soundgarden se věnoval i dalším hudebním projektům, vedl například superskupinu Audioslave. Soudní ohledání ukázalo, že Cornell spáchal sebevraždu oběšením, což již dříve policie naznačila, napsala agentura AP.

Soundgarden přitom ještě ve středu koncertovali v Detroitu, vystoupení bylo vyprodané. Sám Cornell před akcí na sociální síti Twitter přidal příspěvek, že se konečně vrátil do města rocku.

Skon Cornella potvrdil agentuře AP hudební publicista Brian Bumbery, smrt prý byla „náhlá a nečekaná.“ Zpěvák zemřel s největší pravděpodobností krátce po koncertu. Příčina smrti zatím není známa. Zpěvákova rodina žádá veřejnost o soukromí, než se lékařům podaří určit důvod náhlého skonu.

Mluvčí detroitské policie Michael Woody řekl AP, že na místě Cornellova skonu byly nalezeny indicie možné sebevraždy, detaily však vyšetřovatelé nezveřejnili. Prosektura následně oznámila, že zpěvák, jehož tělo bylo objeveno v koupelně, se oběsil. AP poznamenala, že kompletní zpráva z pitvy zatím vypracována není.

Krátce po zprávě o zpěvákově úmrtí vyjádřila příbuzným soustrast řada známých hudebníků. „Jsem šokován a zarmoucen náhlou smrtí Chrise Cornella. Byl to velký zpěvák, autor písní a nejkrásnější muž,“ napsal na Twitteru britský zpěvák Elton John. Kytarista skupiny Aerosmith Joe Perry označil odchod Cornella za „ztrátu velkého talentu“, zpěvák Billy Idol za „další ránu“ pro hudební svět. „Chris byl zpěvák, který měl na mé skládání úplně největší vliv. Viděl jsem jeho vystoupení před pár dny. Jsem zcela zdrcen,“ napsal kytarista kapel Creed a Alter Bridge Mark Tremonti.

Grammy, James Bond i alkohol

Cornell pocházel ze Seattlu, kde se na přelomu 80. a 90. let zformovala řada kapel vyznávajících charakteristický drsný kytarový zvuk s jednoduchými melodiemi známý jako grunge. Vedle skupin Nirvana a Pearl Jam byli jeho nejznámějšími představiteli Soundgarden, které založil v roce 1984 a s nimiž vydal celkem šest alb. Kapela, která koncertovala i v Česku, se rozpadla v roce 1997, ale opět se dala dohromady před sedmi lety. Za skladby Spoonman a Black Hole Sun získala dvě ceny Grammy.

Členové skupiny Soundgarden pohromadě (zleva): Chris Cornell, Matt Cameron, Kim...
Skon Cornella potvrdil agentuře AP hudební publicista Brian Bumbery, smrt prý...

V době jejich nečinnosti Cornell zpíval se skupinou Audioslave, kterou založil s bývalými členy kapely Rage Against the Machine. Skupina vydala tři oceňovaná alba.

Zpěvák, jehož rozsah téměř čtyř oktáv a charakteristická barva hlasu jej pravidelně řadily na přední místa odborných žebříčků rockových vokalistů, měl rovněž několik sólových projektů.

Charismatický zpěvák s lehce rozpoznatelným hlasem se vedle své tvorby se Soundgarden a později Audioslave proslavil i titulní písní k bondovce Casino Royale, kde se poprvé v roli agenta 007 objevil Daniel Craig.

Součástí ranné části jeho hudební dráhy byla podle médií častá a intenzivní konzumace alkoholu a dalších návykových látek, s níž však po návratu skupiny Soundgarden přestal. Se svou druhou manželkou, americkou publicistkou Vicky Karayiannisovou, měl dvanáctiletou dceru Toni a jedenáctiletého syna Christophera Nicolase.

jhoJan Horák, ČTK

Najdete na Lidovky.cz