Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
1. prosince 2011 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Halík není kněz, naznačuje Klausův vicekancléř Hájek

Petr Hájek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Hájek | foto: Lidové noviny

PRAHA Zajímavá slovní přestřelka nastala mezi vicekancléřem prezidenta republiky Petrem Hájkem a populárním katolickým knězem Tomášem Halíkem.

Petr Hájek zpochybnil na serveru ParlamentníListy.cz to, že byl známý teolog vůbec kdy vysvěcen i fakt, že oprávněně užívá profesorský titul.

Tomáš Halík

Tomáš Halík je katolický teolog, kněz, psycholog a sociolog náboženství. Přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je farářem akademické farnosti v Praze a prezidentem České křesťanské akademie.

V červnu roku 2008 mu papež Benedikt XVI. udělil titul monsignore.

Halík, který je mimo jiné i farářem akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie, opáčil, že pochybuje o Hájkově duševním zdraví.

Podle Hájka Halík lže, když o sobě prohlašuje, že jej kdysi tajně vysvětil kardinál Meisner, arcibiskup z Kolína nad Rýnem.

"Z naprosto důvěryhodných zdrojů vím, že je to lež. Pan kardinál se velmi divil, jak si mohl Tomáš Halík něco takového vymyslet. Tím vzniká nikoli nepodstatná otázka - kdo pana Halíka vysvětil, respektive zda vůbec svěcení má. Tedy je-li skutečně kněz, nebo jen běžný havlistický aktivista," zamyslel se Hájek.

Filozof Tomáš Halík

Filozof Tomáš Halík

ČTĚTE TAKÉ:

Hájek dodal, že jedno Tomáši Halíkovi přeci jenom věří - patologickou nenávist k Václavu Klausovi.

Halík na Hájkova slova reagoval vzápětí, úvahy vicekancléře rázně popřel a zároveň vyslovil pochybnost o jeho duševním zdraví.  

Petr Hájek

Petr Hájek je novinář a spisovatel, bývalý tiskový mluvčí Václava Klause a nyní zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury.

Založil týdeník Reflex. Proslavil se i svéráznými provokativními názory: popírá důkazy o škodlivosti kouření, či existenci Usámy bin Ládina.

"Je to stejný nesmysl, jako když pan Hájek říká, že kouření neškodí zdraví, že 11. září bylo dílem CIA nebo že evoluce může být zpochybněna. Musíme  pochybovat o jeho duševním zdraví. Vysvěcen jsem byl 21.10. 1978 biskupem Hugo Auftenbertkem v kapli v Erfurtu," reagoval Tomáš Halík.

Přestřelky mezi lidmi z Hradu a Tomášem Halíkem jsou poměrně časté. Halík například nedávno uvedl, že prezident Václav Klaus zneužil náboženskou slavnost ve Staré Boleslavi. Prezident Klaus zase napsal, že "mezi Koniášem a Halíkem vidí rozdíl pouhých tří století".

aniMiloslav Janík
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...