3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Díky Václavu Havlovi jsme zpátky v Evropě, říká Monika MacDonag-Pajerová

Monika MacDonagh-Pajerová s Václavem Havlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monika MacDonagh-Pajerová s Václavem Havlem. | foto: soukromý archiv Moniky MacDonagh Pajerové

PRAHA Monika MacDonagh-Pajerová byla v roce 1989 studentka. Později s Václavem Havlem spolupracovala na úspěšné kampani pro vstup České republiky do Evropské unie.

Na Václava Havla vzpomínám často a s vděkem. Imponoval mi kromě jiných věcí pevným přesvědčením, že naše identita je česká a evropská zároveň. Je mi líto, že právě teď tu není, aby všem připomněl, že jedině v rámci silné a jednotné Evropy jsme my Češi v bezpečí.

Monika MacDonagh Pajerová s Václavem Havlem při kampani před referendem o vstup...
Monika MacDonagh Pajerová s Václavem Havlem na jeho oslavě 70. narozenin.

Když jsme společně zakládali sdružení ANO pro Evropu, věděl, že ho debatování a cestování po celé republice bude stát čas a energii. Snažila jsem se neobtěžovat ho provozem kanceláře, řízením zaměstnanců a sháněním sponzorů na kampaň, ale byly okamžiky, kdy jsem jeho přítomnost na konferencích, seminářích, veřejných shromážděních a koncertech nutně potřebovala a on to chápal.

Kampaň před historicky prvním celonárodním referendem o vstupu České republiky do Evropské unie byla těžká, únavná a na konci jsme byli všichni úplně vyčerpaní. Také díky Václavu Havlovi jsme uspěli, voliči řekli své jasné ANO pro vstup a naše země je konečně zpátky v Evropě, kam vždy patřila.

, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!