3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havel byl úžasný šéfredaktor. Škoda, že jen na jeden den, říká Šimůnek

Václav Havel si v roce 2007 na jeden den vyzkoušel práci šéfredaktora... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel si v roce 2007 na jeden den vyzkoušel práci šéfredaktora... | foto: soukromý archiv Petra Šimůnka

PRAHA Petr Šimůnek, bývalý šéfredaktor Hospodářských novin a nynější šéfredaktor magazínu Forbes vzpomíná na to, jak se stal Václav Havel na jeden den šéfredaktorem Hospodářských novin.

Pokyny mi udílel po telefonu. „Dáme tam básničku. A taky na první stránce bude kresba Aleše Lamra. Zavolejte mu. A už jste mluvil s tou Albrigthovou?“ Zapisoval jsem si všechny úkoly a byl jsem trošku zaskočen.

Václav Havel přijal roli být na jeden den v říjnu roku 2007 šéfredaktorem Hospodářských novin. Ani na minutu to nebral jako formalitu. Všechno měl promyšlené a pod jeho vedením jsme tyhle noviny připravovali skoro měsíc. Bavilo ho to. Když pak přišel do redakce na poradu, řídil ji jako pravý šéfredaktor.

Václav Havel si v roce 2007 na jeden den vyzkoušel práci šéfredaktora...

Václav Havel vyzkoušel práci šéfredaktora Hospodářských novin.

„Napsal zásadní text Rusko pořád hledá svoje hranice a ten by se klidně dal dnes otisknout znovu. Večer mi vzkázal, ať za ním přijedu do jedné břevnovské hospody, aby mohl celé noviny před odesláním do tisku zkontrolovat a orazítkovat. Byly z toho nejprodávanější noviny od roku 2000. Bylo to poprvé a naposled, kdy lidi stáli frontu na ulici před naší redakcí, aby je mohli získat. Škoda že byl šéfredaktorem jen jeden den.

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?