3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havel nám radil, abychom si nepůjčovali velké knihy, říká Jan Schneider

Jan Schneider | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Schneider | foto: Česká pozice

PRAHA Publicista a signatář Charty 77 Jan Schneider, který byla také spolupracovníkem hudební skupiny The Plastic People of the Universe, vzpomíná na Václava Havla jako na literárního kritika. „Jeho rada byla, že si nemáme půjčovat velké knihy,“ řekl Schneider.

Jednomu mému kamarádovi půjčila jedna disidentská spisovatelka svůj poslední román. Řekla mu, že by byla ráda, kdyby jí řekl, jak se mu kniha líbila, až ji bude vracet. Kamarádovi se román nelíbil, ale nechtěl jí to říci tak úplně natvrdo. Při jedné příležitosti ho napadlo zeptat se Václava Havla, spisovatelčina dobrého známého, co dělat v takové situaci.

Václav mu řekl, že ten problém dobře zná. On že ho řešívá tak, že si počká, až jde spisovatelka ráno nakoupit a pro noviny, a rychle jí zabalenou knihu vsune do schránky s omluvou, že ji bohužel nezastihl. Kamarád zesmutněl, protože kniha, kterou si půjčil, se evidentně do poštovní schránky vejít nemohla. „Nemáš si půjčovat tak velké knihy,“ znělo finální poučení rozřehtaného Václava Havla.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.