3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Ráčkující postavy u Cimrmanů? Podle Havla mluvily normálně, vzpomíná Zdeněk Svěrák

Václav Havel na fotce se Zdeňkem Svěrákem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel na fotce se Zdeňkem Svěrákem | foto: Soukromý archiv Zdeňka Svěráka

PRAHA Zdeněk Svěrák patří mezi nejvýznamnější české spisovatele a scenáristy. Podle Svěráka bylo každé setkání s Václavem Havlem příjemnou událostí. A dokonce s Havlem vymýšleli anekdotu.

Ne že by k výbavě prezidentů republiky nutně patřil smysl pro humor, ale Václav Havel byl výjimečný i tím, že ho měl. Na každé setkání s ním proto vzpomínám jako na milou chvíli se skromným člověkem, který veselost nejen rád přijímá, ale i vysílá.

Český pantheon opět v akci. O představení České nebe se 4. října s divadelním publikem podělí i diváci 75 kin.
Předmětem cimrmanovské satiry je Komenský (Zdeněk Svěrák) i Miroslav Tyrš (Michal Wiegel)

Po premiéře naší hry Záskok jsme se ho s Láďou Smoljakem ptali, jestli se ho nedotklo, že dvě postavy ráčkují jako on. Prezident se usmál a řekl, že podle něho mluvily právě tyto postavy naprosto normálně. Když jsem se mu jednou svěřil, že bych chtěl vymyslet anekdotu, která by se mezi lidmi šířila, až by se vrátila ke mně, prozradil mi, že i on se tím zabývá, a jednu dokonce vymyslel: Jindřich Jindřich a Butrus Butrus Ghálí jeli do lázní Baden Baden a tam se ožrali, ožrali.

80 let od narození Václava Havla

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!