3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havla jsem zažila odvážného i plného strachu, vzpomíná Marcela Pecháčková

Václav Havel a Marcela Pecháčková na schůzce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel a Marcela Pecháčková na schůzce. | foto: soukromý archiv Marcely Pecháčkové

PRAHA Novinářka Marcela Pecháčková byla hradní zpravodajkou v 90. letech. Václava Havla zažila v několika životních situacích, kdy byl hrdinou i ve chvíli, kdy jej přepadl strach.

Takhle mi v jednom rozhovoru odpověděl Václav Havel na otázku, jak obvykle vypadá jeho den. Vytrhl list ze svého diáře.

Stránka z diáře, kterou Václav Havel dal Marcele Pecháčkové

Stránka z diáře, kterou Václav Havel dal Marcele Pecháčkové.

Zažila jsem jej jako: ODVÁŽNÉHO – když se bez ochranky postavil šílenému davu v Bratislavě, který řval Dosť bolo Havla, a v klidu mu pohlédl do tváře.

VYSTRAŠENÉHO – když se malé letadlo do Paříže „propadalo“. Zachránil to Antonín Maněna, který nad ním na palubě začal trsat a řvát: „... na kolena, na kolena, jé, jé, jé...“

OHLEDUPLNÉHO – když ho čekala cesta na salaš v blátě a dešti a holínek nebylo dost pro všechny, šel v polobotkách.

„Někde u Bardějova“ – osobní fotografie novinářky Marcely Pecháčkové.
Václav Havel a Marcela Pecháčková na schůzce.

ROZHODNÉHO – když debata nebrala konce, prostě zavelel.

Nekonečně VESELÉHO – když vrazil na poslední chvíli do letadla z New Yorku, držel se za ramena s Milošem Formanem a oči jim blýskaly nejen štěstím.

SMUTNÉHO – když mu tekly slzy, jak vzpomínal na Olgu a její noční valčík na Hrádečku, den po její smrti. Já zase vzpomínám na Olžina slova: „Za svého muže jsem se nikdy nemusela stydět.“ Já za svého prezidenta taky ne.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.