Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havla znal i barman na pláži v Indonésii, říká senátor Sobotka

Václav Havel a Přemysl Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel a Přemysl Sobotka. | foto: soukromý archiv

PRAHA  Za Havlova prezidentství místopředseda a později předseda Senátu Přemysl Sobotka vzpomíná na Václava Havla jako na příjemného a milého chlapa, se kterým zašel na skleničku nebo cigaretu. „Jen ty komunisty měl zakázat,“ řekl při svém vzpomínání Sobotka.

Musím přiznat, že mě až dojalo, když se při mé oficiální návštěvě Indonésie barman na pláži zeptal, odkud jsme, a my řekli, že z Československa. On okamžitě reagoval slovem „Havel“ a přidal i jména pár našich fotbalistů. To byl zážitek, který mi potvrdil, že když tohle ví barman, máme být na Václava Havla právem pyšní. Byl to však také normální člověk se svými chybami, svatý určitě nebyl – a právě to byla jeho povaha.

Václav Havel a Přemysl Sobotka

Václav Havel a Přemysl Sobotka.

Takového jsem ho poznal osobně a měl jsem tu čest se s ním opakovaně sejít, hlavně po roce 1996, kdy jsem byl zvolen do Senátu. Nikdy nezapomenu na zážitek z návštěvy na Pražském hradě, kam nás ústavní činitele pozval i s manželkami. Ta moje se mě zeptala, jestli by byla možná naše fotka s Václavem Havlem. Já odpověděl: „Jasně, jdu se prezidenta zeptat.“ Stál v koutku u talíře se sušenkami, já mu přednesl prosbu a on s plnou pusou sušenek odpověděl: „Určitě, jen dojím. Víte, oni mi nedali od rána nic k jídlu.“ Oba jsme se smáli a my teď máme doma krásnou fotku s panem prezidentem.

Potom jsme často diskutovali při jeho návštěvách v Senátu o situaci u nás i v zahraničí, oba jsme kuřáci a možná i to nás spojovalo. A když přestal kouřit, jen poznamenal: „Jen kuřte, já už nesmím, ale rád to čuchám.“ Při konferenci k 10. výročí vstupu do NATO, kterou jsem pořádal v Senátu, jsme seděli vedle sebe a mohli si povídat, a to velmi přátelsky.

No a pak řekl: „ Co kdybychom šli do zákulisí na skleničku?“ A tak jsme šli. Moc milé. Naše poslední setkání bylo při odhalování pomníku amerického prezidenta Woodrowa Wilsona u Hlavního nádraží. Už byl hubený a bez nálady a zanedlouho zemřel, to bylo velmi smutné. Vzpomínám na něj jako na milého, fajn chlapa, jen ty komunisty měl zakázat.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.