3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havlovi jsem dal slib, že mu pomůžu, říká bývalý ministr Ruml

Jan Ruml a Václav Havel na setkání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Ruml a Václav Havel na setkání. | foto: soukromý archiv Jana Rumla

PRAHA Jan Ruml byl ministrem vnitra v letech 1992–1997. Ještě předtím jsem se měl stát náměstkem ministra Sachera, ale vůbec se mi nechtělo. „V tom mi Havel připomenul, co jsme mu s několika lidmi slíbili: že když se stane prezidentem, budeme mu pomáhat,“ vylíčil svoji zkušenost s neoblomným prezidentem Ruml.

Patřil jsem k velkým kritikům ministra Sachera, jehož měl Havel jako ezoterika v oblibě. Havel se to dozvěděl, pozval mne na Hrad a tam mi nabídl, abych se stal Sacherovým náměstkem. Vůbec se mi nechtělo, byl jsem šéfredaktorem Respektu. V tom mi Havel připomenul, co jsme mu s několika lidmi slíbili: že když se stane prezidentem, budeme mu pomáhat.

Co se dalo dělat? Zde výmluvy neplatily. Když jsem s prezidentem hovořil, něco si kreslil a pak mi obrázek předal. Byla na něm nějaká nesrozumitelná čmáranice. Zeptal jsem se ho, co to je, tak tam připsal: „Struktura FMV a kresba V. Havel.“ Tak jsem se stal náměstkem. No co, řekl jsem si, vyhodím estébáky a půjdu. Zůstal jsem tam pět let, potom už jako český ministr vnitra. Víc už nenapíši, protože jsem dojatý.

Kresba Václava Havla pro Jana Rumla.

Kresba Václava Havla pro Jana Rumla.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!