3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havlovi jsem dal slib, že mu pomůžu, říká bývalý ministr Ruml

Jan Ruml a Václav Havel na setkání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Ruml a Václav Havel na setkání. | foto: soukromý archiv Jana Rumla

PRAHA Jan Ruml byl ministrem vnitra v letech 1992–1997. Ještě předtím jsem se měl stát náměstkem ministra Sachera, ale vůbec se mi nechtělo. „V tom mi Havel připomenul, co jsme mu s několika lidmi slíbili: že když se stane prezidentem, budeme mu pomáhat,“ vylíčil svoji zkušenost s neoblomným prezidentem Ruml.

Patřil jsem k velkým kritikům ministra Sachera, jehož měl Havel jako ezoterika v oblibě. Havel se to dozvěděl, pozval mne na Hrad a tam mi nabídl, abych se stal Sacherovým náměstkem. Vůbec se mi nechtělo, byl jsem šéfredaktorem Respektu. V tom mi Havel připomenul, co jsme mu s několika lidmi slíbili: že když se stane prezidentem, budeme mu pomáhat.

Co se dalo dělat? Zde výmluvy neplatily. Když jsem s prezidentem hovořil, něco si kreslil a pak mi obrázek předal. Byla na něm nějaká nesrozumitelná čmáranice. Zeptal jsem se ho, co to je, tak tam připsal: „Struktura FMV a kresba V. Havel.“ Tak jsem se stal náměstkem. No co, řekl jsem si, vyhodím estébáky a půjdu. Zůstal jsem tam pět let, potom už jako český ministr vnitra. Víc už nenapíši, protože jsem dojatý.

Kresba Václava Havla pro Jana Rumla.

Kresba Václava Havla pro Jana Rumla.