3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havlovy známky mi pomohly v New Yorku, vzpomíná spisovatelka Pekárková

Spisovatelka Iva Pekárková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Iva Pekárková. | foto: MAFRA

PRAHA Spisovatelka Iva Pekárková vzpomíná na to, jak jí v začátcích v New Yorku nepřímo pomohl Václav Havel. Na obálku své prvotiny potřebovala sehnat známky s hlavou státu. Pořízení celého archu známek však nebylo tak jednoduché.

Václav Havel jistě netušil, jak moc mi kdysi pomohl. Po sametové revoluci, když v Americe nesmírně vzrostl zájem o všechno české, jsem získala šanci vydat paperback své prvotiny v prestižním nakladatelství Vintage, kde vydával i Havel. Redaktorka mě požádala, jestli bych neopatřila z Československa aršík známek s hlavou státu – použili by je na obálku Havlových Open Letters.

Byla jsem nadšená, že můžu být Havlovi nápomocná, a hned jsem volala do Prahy tatínkovi. Tatínek Havla zbožňoval, ale přesvědčit ho, že je potřeba koupit celý arch známek, deset na deset, byl úkol téměř nadlidský. Sto padesátihaléřových známek stojí celých padesát korun! Nakonec se nechal přesvědčit, známky koupil a poslal poštou. Dodnes zdobí obálku úspěšné Havlovy knihy. Takže jsem možná i já Havlovi trošinku pomohla.