3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: K propojení Jeleního příkopu jsem byl nejdřív skeptický, říká galerista Merta

Ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta. | foto: Galerie Jaroslava Fragnera

PRAHA  V devadesátých letech byl Dan Merta kurátorem výstavního programu na Pražském hradu, dnes vede Galerii Jaroslava Fragnera. Podle něj představovaly „devadesátky“ kulturní renesanci. „Václav Havel pokračoval v příběhu rudolfínské doby,“ říká.

I když se v roce 1994 už na Hradě nejezdilo na koloběžkách, pořád zde vládla atmosféra místa, které bylo v 90. letech významným centrem umění. Václav Havel pokračoval v příběhu rudolfínské doby a ikony světového kulturního provozu s nadšením přijímaly jeho pozvání na koncerty či výstavy.

V té době Pražský hrad pořádal výstavy a projekty, které do dnešního dne nebyly v Praze a České republice překonány. Bylo to úžasné období, které ovlivnilo můj profesní život, jenž byl následně s Václavem Havlem spojen i v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterou spoluzakládal.

Co bych však z éry Václava Havla při správě hradního areálu vyzdvihl nejvíce, je myšlenka spojení Dolního a Horního Jeleního příkopu průchodem pod Prašným mostem. Prvotně jsem byl velmi skeptický, zdálo se mi, že jsou to „vyhozené peníze“. Dnes musím říci, že i díky projektu architekta Josefa Pleskota vznikl opus rovný dílům Josipa Plečnika.

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč