3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Krátké nohavice měl Havel ode mě, vzpomíná Šiklová

Jiřina Šiklová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiřina Šiklová | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA  Socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová zavzpomínala na již kultovní situaci s krátkými kalhotami Václava Havla. „Měla jsem u sebe spousty obleků z dovozu a Olga říkala Václavovi, ať žádný neshání. A všichni víme, jak to dopadlo,“ vyprávěla Šiklová.

Ti, kdo v exilu pomáhali udržet zdejší kulturu, odváželi texty našich autorů a v zahraničí je publikovali, sem taky občas poslali šaty, především pánské obleky. Nabízela jsem to, ale nikdo to nechtěl.

Teprve po převratu, když se mnozí z těchto lidí objevili v našem parlamentu, potřebovali i společenské oblečení. Tak se konečně ty obleky uplatnily. Nikdy nezapomenu, jak mně Olga Havlová vyprávěla, že říkala svému manželovi: „Nesháněj žádný oblek, vždyť jich tam má Jiřina několik.“

Neměl již čas si je vybrat, tak mu objednali oblek ušitý na míru – a všichni víme, jak to dopadlo s těmi krátkými nohavicemi. Ale hezky to dokresluje opravdovou improvizaci a nepřipravenost listopadového převratu.

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.