Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Nejzásadnější pro mě byla setkání s Havlem za komunistů, říká fotograf Fikejz

Miloš Fikejz na vernisáži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Fikejz na vernisáži. | foto: MAFRA

PRAHA  Fotograf Miloš Fikejz pořídil dva zásadní snímky Václava Havla. Jeho fotografie se objevovaly v zahraničních médiích i na plakátech na podporu prezidentské kampaně. Fikejz pro server Lidovky.cz zavzpomínal, jak snímky vznikly.

S Václavem Havlem jsem se osobně setkal mnohokrát, ale nejzásadnější pro mne byla první dvě setkání, která se odehrála ještě před pádem komunismu a při nichž jsem měl možnost pořídit jeho portrétní fotografie, jež pak v klíčových dějinných momentech sehrály důležitou mediální úlohu.

Byly publikovány nejen v zahraničních periodikách (při kampaních za jeho propuštění), na obálkách zahraničních a později i českých vydání jeho knih, ale v listopadu 1989 byly použity na první propagační plakáty pro jeho prezidentskou volbu s nápisem „Havel na Hrad.

Václav Havel

Václav Havel

Horní fotografie: Hrádeček (12. 8. 1987), kam mě, kamaráda Vladimíra Hendricha a režiséra Petra Hviždě, přivedl konspirativně lesem z Trutnova, kde probíhala Letní filmová škola, Havlův kamarád Michal Hýbek. Strávili jsme společně celé odpoledne u jednoho stolu venku na dvoře, kde jsme debatovali o tehdy velmi diskutovaném filmu Pokání, a já měl tak jedinečnou možnost si pana Václava zblízka fotit.

Václav Havel

Václav Havel

Spodní fotografie: Lipnice (3. 9. 1988), kde se na pódiu rockového a folkového festivalu v zaplněném amfiteátru pod hradem uskutečnilo první Havlovo veřejné vystoupení po téměř dvaceti letech, které moderoval Jan Rejžek.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.