Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Rosekruciáni předpověděli, že Havel bude prezidentem, vzpomíná filozof Kroupa

Senátor Daniel Kroupa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Daniel Kroupa. | foto: Senát PČR

PRAHA  Daniel Kroupa se s Václavem Havlem během své politické kariéry setkal několikrát. Bývalý předseda ODA, vysokoškolský profesor, filozof a signatář Charty 77 vzpomíná, jak jménem Havla přijal rosekruciána.

Bylo to v roce 1988 na Hrádečku a já si u stolu povídal s Václavem Havlem. Náhle vyskočil, ukázal z okna k lesu, odkud se plížil jakýsi starý pán, a řekl: ‚Vidíš támhle toho člověka? To je rosekrucián, prosím tě, přijmi ho mým jménem, omluv mě a vyslechni ho, já se jdu zašít nahoru do pracovny.‘ Pána jsem přijal zdvořile a s úctou, řekl jsem mu, že vím, kdo je, a že mě pan Havel pověřil, abych s ním všechno vyřídil.

Co všechno jsem ovšem nevěděl! Nu, nestačil jsem se divit. Dostalo se mi totiž vysvětlení, že svět ze skrytosti řídí skupina mudrců a ti prý vyvolili Václava Havla, aby vedl naši zemi, a že je určen být příštím prezidentem. A že mu mám tedy vyřídit toto poselství. Ujistil jsem návštěvníka, že svůj úkol s radostí vyplním, protože ani já si nepřeju nic jiného. Poselství jsem pobaveně předal a připadal jsem si při tom trochu jako jedna z postav Havlovy hry Pokoušení.

Když jsem ovšem dodal, že i já si myslím, že by měl být prezidentem, až to praskne, vybuchl na mě Václav velmi hněvivě a zasypal mě důvody, proč jej takové nápady urážejí. Bylo to upřímné, až jsem se zastyděl. Zjevně jsem nebyl jediný, kdo mu to říkal. To, že nechce dělat politickou kariéru, se ukázalo v revolučních dnech 1989 v kruhu, který řídil, pardon, koordinoval Občanské fórum.

Tehdy vystoupil a oznámil, že revoluce dospěla do své nezvratné fáze a že on s Václavem Malým se rozhodli, že odcházejí. Václava Malého jsme propustili, Václava Havla jsme ukřičeli, že musí zůstat, protože jemu všichni věří a bez něho by se všechno rozpadlo.

Pár týdnů nato se rozhodl přijmout prezidentskou kandidaturu. Všichni jsme ho k tomu tlačili, protože jsme mu důvěřovali a protože jsme strašně nechtěli jako prezidenta Alexandra Dubčeka. Polichocen, rozpačitě a posléze pevně se rozhodl kandidaturu přijmout. Když byl Václav Havel zvolen prezidentem, říkal jsem si, že ten rosekrucián měl vlastně pravdu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.