3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Seděli jsme v docích, pili pivo a poslouchali U2, vzpomíná irský právník Shipsey

Bill Shipsey se setkal s Havlem během jeho návštěvy Irska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Shipsey se setkal s Havlem během jeho návštěvy Irska. | foto: Wikimedia.org

PRAHA  Irský právník a zakladatel mezinárodního projektu Art for Amnesty Bill Shipsey vzpomněl na Václava Havla jako na člověka, který se těšil na každý nový zážitek. A bylo jedno, jestli šlo o setkání s irskou kapelou U2 nebo popíjení piva v docích.

Nejkrásnější vzpomínkou na prezidenta Havla je ta z jeho návštěvy Dublinu v listopadu 2003, kdy měl převzít poprvé udělovanou cenu Ambassador of Conscience organizace Amnesty International. Od chvíle, kdy jsem jej přivítal u dveří letadla Českých aerolinií na dublinském letišti, až do jeho odjezdu o dva dny později to byl ten nejvstřícnější a nejpozornější host, který se až dětinsky těšil z každého nového zážitku a setkání s novými lidmi.

Když jsme odvezli jeho zavazadla do hotelu, vydali jsme se na setkání se členy skupiny U2, kteří ve svém studiu v dublinských docích právě nahrávali své album Vertigo. Nakonec jsme s ním dlouho do noci popíjeli Guinness, povídali si a poslouchali hudbu, kterou skupina zrovna tvořila. Zahráli nám třeba skladbu Sometimes You Can’t Make It On Your Own, kterou Bono složil pro svého nedávno zesnulého otce.

Následujícího dne jsme pro našeho hosta uspořádali „spisovatelský“ oběd v příhodně zvané restauraci L’Ecrivan. Vedle Bona a The Edge z U2 tam byl básník a laureát Nobelovy ceny Seamus Heaney, dramatik Conor McPherson a vítěz ceny Man Booker Prize Roddy Doyle. Pozdější slavnostní večer uváděla herečka Vanessa Redgraveová a památnou úvodní řeč pronesl Seamus Heaney po performanci hry Briana Friela Aristokrati. Ve slavném dublinském divadle Abbey Theatre, jakémsi našem Národním divadle, se sešlo na pět set hostů, kteří vzdali hold českému hostu, aristokratovi duše a svědomí, Václavu Havlovi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!