Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Zklamalo mě, když prezidenta moje argumenty nepřesvědčily, vzpomíná Grygar

Jiří Grygar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Grygar | foto: Lidové noviny

PRAHA Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar se účastnil vědecké debaty v lovecké chatě Amálie, které pořádal Václav Havel. „Čekal jsem napjatě, jak ji prezident uzavře. Zklamalo mne, když prohlásil, že ho ani jedna strana svými argumenty nepřesvědčila., vzpomíná na ni po 22 letech Grygar. Zároveň ho mrzí, že společnost má tendence „poplivat“ významné osobnosti.

V roce 1994 jsem se zúčastnil večerní debaty o vědě a filozofii v lovecké chatě Amálie, kam prezident Havel pozval kromě svých poradců také postmoderní filozofy i nás, přírodovědce, jimž se postmodernismus doslova zajídá.

Debata byla věcná, i když argumentačně ostrá. Čekal jsem napjatě, jak ji prezident uzavře. Zklamalo mne, když prohlásil, že ho ani jedna strana svými argumenty nepřesvědčila. Přitom ho později za jeho postoj k vědě tvrdě kritizoval americký fyzik a filozof Gerald Holton z Harvardu.

80 let od narození Václava Havla

Při druhé návštěvě v Amálii se probíraly otázky veřejnoprávních médií v souvislosti s TV krizí na přelomu let 2000–2001. Tehdy jsme byli na jedné lodi. Představa, že veřejnoprávní média budou kontrolována stranickými sekretariáty, byla nepřijatelná.

Překvapilo mne, když mi Václav Havel poslal velmi osobní blahopřání k životnímu jubileu v roce 2006, které jsem mu mohl vzápětí opětovat – jsme totiž stejný předválečný ročník. Ze svých služebních cest do vzdálených zemí, například Indie, Japonska, Chile, USA nebo Argentiny, jsem při setkáních s odborníky, ale třeba i úředníky a prakticky s každým, kdo věděl, že jsem Čech, získal pocit, že jméno Václava Havla je všude známé a doslova uctívané.

Astrofyzik Jiří Grygar je tváří vědeckých anticen Bludný balvan. Ty každoročně udílí Český klub skeptiků Sisyfos.
Jiří Grygar.

Stydím se za dlouholetý domácí zlozvyk světově proslulé české osobnosti postmoderně zpochybnit a poplivat; nemalá část naší veřejnosti zřejmě trpí silným komplexem méněcennosti.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.