9. srpna 2011 20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havlovi je lépe, sešel se s astronautem Feustelem

Bývalého prezidenta Václava Havla a jeho manželku v úterý na Hrádečku navštívil americký astronaut Andrew Feustel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalého prezidenta Václava Havla a jeho manželku v úterý na Hrádečku navštívil americký astronaut Andrew Feustel | foto: ČTK

PRAHA Bývalého prezidenta Václava Havla a jeho manželku v úterý na Hrádečku navštívil americký astronaut Andrew Feustel, který s rodinou v uplynulých dnech pobýval v České republice. Havlova tajemnice Sabina Tančevová v úterý oznámila, že se Havel po nedávné nemoci cítí lépe.

Havel ale stále potřebuje odpočinek, a proto na chalupě zůstane zřejmě do konce léta.

"Vřelé a výjimečné setkání se nečekaně protáhlo a bylo věnováno převážně obecnějším tématům souvisejícím s povahou vesmíru," uvedla k úterní návštěvě Tančevová.

ČTĚTE TAKÉ:

Havel podle ní ve společnosti Feustela a jeho rodiny zavzpomínal na svá setkání s dalšími astronauty. Eugene Cernan, astronaut československého původu a velitel kosmické lodi Apollo 17, daroval prý Havlovi náramkové hodinky, které bývalý prezident nosí dodnes.

Havla velmi oslabil zánět dýchacích cest v březnu. Zotavoval se velmi pomalu, po nemoci byl vyčerpaný, zesláblý a pohublý. Na Hrádeček odjel v půlce července, předtím trávil čas doma a měl předepsané rehabilitace.

Na venkově pobývá s manželkou Dagmar, která se o něj stará, dojíždějí za ním také lékaři a zdravotní sestry. "Přestože se po zdravotní stránce cítí lépe než před měsícem, jeho stav vyžaduje stále klid a odpočinek," informovala Tančevová.

Bývalého prezidenta Václava Havla a jeho manželku v úterý na Hrádečku navštívil americký astronaut Andrew Feustel

Havel má dlouhodobě potíže s dýcháním, protože prodělal mnoho zánětů a v minulosti také rakovinu plic. Kvůli té mu lékaři odebrali polovinu pravého plicního laloku, proto každé respirační onemocnění je pro něj velmi rizikové. Někdejší hlavu státu ale v minulosti trápily i jiné zdravotní potíže: ohrožovalo ho proděravení tlustého střeva či arytmie srdce.

Loni Havla velmi vyčerpala tvorba filmu Odcházení, který režíroval podle své stejnojmenné divadelní hry. Letos byl film uveden do kin, role režiséra filmu pro něj byla premiérou.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.