12. ledna 2018 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Jeden z největších herců‘. Politici, herečtí kolegové i veřejnost se rozloučili s Mariánem Labudou

Marián Labuda v roce 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Labuda v roce 2005. | foto: MAFRA

BRATISLAVA Několik stovek lidí, herci i politici se v pátek přišli rozloučit se známým slovenským hercem Mariánem Labudou, který zemřel minulý týden ve věku 73 let. Mezi smutečními hosty v budově Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě nechyběl například český herec Bolek Polívka i jeho slovenští kolegové Milan Lasica s chotí Magdou Vášáryovou.

„Opět odchází jeden z nás. Odchází herec mnohonásobného talentu. Jeho odchod nás zaskočil a zarmoutil. Bude chybět svým kolegům, příznivcům a zejména svým nejbližším,“ řekl v projevu generální ředitel SND Marián Chudovský.

Marián Labuda
Marián Labuda si s Bolek Polívkou zahrál ve filmu Roaming,

Pódium sálu SND během smutečního obřadu, jehož součástí bylo promítání ukázek Labudových hereckých rolí, zaplnily věnce a kytice. U rakve s ostatky se střídali herci, na plátně byla Labudova fotografie v nadživotní velikosti.

„Měl v sobě hodně vzteku, hodně nádhery a velkého temperamentu. Byl to jeden z největších herců,“ řekl novinářům Polívka. Dodal, že Labudu poznal jako obdivovatele, později jako kritika, přítele, rodinného přítele i Čechoslováka. „Všechna poznání a setkání se všemi jeho podobami vždy byla obohacující, úsměvná, krásná,“ dodal Polívka, který si s Labudou zahrál v komedii Roming.

Věnec k rakvi položili vojáci čestné stráže prezidenta Kisky

S Labudou dlouhá léta vystupoval v divadelní hře Kumšt slovenský herec Milan Kňažko. „Marián byl většinu života blízko mě nebo se mnou. Hodně jsme spolupracovali v různých divadlech a i v civilním životě jsme byli přátelé,“ uvedl Milan Kňažko, který Labudu označil za hereckého profesionála.

Posledního rozloučení s hercem se v SND zúčastnili také slovenští ministři, expremiérka Iveta Radičová, věnec k rakvi položili vojáci čestné stráže prezidenta Andreje Kisky. Smuteční ceremoniál, který zakončil potlesk přítomných vstoje, v přímém přenosu vysílal hlavní televizní kanál veřejnoprávního slovenského rozhlasu a televize (RTVS). RTVS do programu svých televizních a rozhlasových stanic zařadila také několika snímků a pořadů, ve kterých Labuda účinkoval.

Labuda se narodil 28. října 1944 v obci Hontianske Nemce na jihu Slovenska. Vystudoval divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Po studiu začal hrát ve Slovenském národním divadle. Často hostoval i v českých divadlech.

Vedle divadla účinkoval v desítkách filmů a televizních inscenací. Čeští diváci ho dobře znají například z filmu Vesničko má středisková, ve kterém Labuda zazářil spolu s maďarským hercem Jánosem Bánem. Také Bán se zúčastnil posledního rozloučení s Labudou.

Labuda v roce 1996 získal Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film slovenského režiséra Martina Šulíka Záhrada.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?