12. ledna 2018 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Jeden z největších herců‘. Politici, herečtí kolegové i veřejnost se rozloučili s Mariánem Labudou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Marián Labuda v roce 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Labuda v roce 2005. | foto: MAFRA

BRATISLAVA Několik stovek lidí, herci i politici se v pátek přišli rozloučit se známým slovenským hercem Mariánem Labudou, který zemřel minulý týden ve věku 73 let. Mezi smutečními hosty v budově Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě nechyběl například český herec Bolek Polívka i jeho slovenští kolegové Milan Lasica s chotí Magdou Vášáryovou.

„Opět odchází jeden z nás. Odchází herec mnohonásobného talentu. Jeho odchod nás zaskočil a zarmoutil. Bude chybět svým kolegům, příznivcům a zejména svým nejbližším,“ řekl v projevu generální ředitel SND Marián Chudovský.

Marián Labuda
Marián Labuda si s Bolek Polívkou zahrál ve filmu Roaming,

Pódium sálu SND během smutečního obřadu, jehož součástí bylo promítání ukázek Labudových hereckých rolí, zaplnily věnce a kytice. U rakve s ostatky se střídali herci, na plátně byla Labudova fotografie v nadživotní velikosti.

„Měl v sobě hodně vzteku, hodně nádhery a velkého temperamentu. Byl to jeden z největších herců,“ řekl novinářům Polívka. Dodal, že Labudu poznal jako obdivovatele, později jako kritika, přítele, rodinného přítele i Čechoslováka. „Všechna poznání a setkání se všemi jeho podobami vždy byla obohacující, úsměvná, krásná,“ dodal Polívka, který si s Labudou zahrál v komedii Roming.

Věnec k rakvi položili vojáci čestné stráže prezidenta Kisky

S Labudou dlouhá léta vystupoval v divadelní hře Kumšt slovenský herec Milan Kňažko. „Marián byl většinu života blízko mě nebo se mnou. Hodně jsme spolupracovali v různých divadlech a i v civilním životě jsme byli přátelé,“ uvedl Milan Kňažko, který Labudu označil za hereckého profesionála.

Posledního rozloučení s hercem se v SND zúčastnili také slovenští ministři, expremiérka Iveta Radičová, věnec k rakvi položili vojáci čestné stráže prezidenta Andreje Kisky. Smuteční ceremoniál, který zakončil potlesk přítomných vstoje, v přímém přenosu vysílal hlavní televizní kanál veřejnoprávního slovenského rozhlasu a televize (RTVS). RTVS do programu svých televizních a rozhlasových stanic zařadila také několika snímků a pořadů, ve kterých Labuda účinkoval.

Labuda se narodil 28. října 1944 v obci Hontianske Nemce na jihu Slovenska. Vystudoval divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Po studiu začal hrát ve Slovenském národním divadle. Často hostoval i v českých divadlech.

Vedle divadla účinkoval v desítkách filmů a televizních inscenací. Čeští diváci ho dobře znají například z filmu Vesničko má středisková, ve kterém Labuda zazářil spolu s maďarským hercem Jánosem Bánem. Také Bán se zúčastnil posledního rozloučení s Labudou.

Labuda v roce 1996 získal Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film slovenského režiséra Martina Šulíka Záhrada.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz