31. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Hannibal Lecter slaví. Anthony Hopkinsovi je 75 let

Sir Anthony Hopkins vydává hudební album. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sir Anthony Hopkins vydává hudební album. | foto: Reuters

PORT TALBOT Americký herec britského původu sir Anthony Hopkins slaví 75. narozeniny. Proslavil se rolí geniálního vraha Hannibala Lectera ve filmu Mlčení jehňátek. Za nejslavnějšího kanibala filmové historie získal svého jediného Oscara a až ve svých 53 letech se díky ní stal světoznámým a uznávaným hercem.

Jinak ale též hraje v divadle shakespearovské role, ve filmech byl rozhněvaným mladým mužem, džentlmenem, Adolfem Hitlerem nebo americkým prezidentem.

Film jako zdroj slávy a peněz
Rodák z jižního Walesu se herectví začal věnovat v 60. letech. Zprvu se věnoval divadlu, později se rozjela i jeho filmová kariéra. Hopkins přiznal, že film ho zlákal především kvůli slávě a penězům.

Filmový debut si odbyl ve snímku Bílý autobus (1967), první výraznější roli dostal ve snímku Lev v zimě. Zásadním zlomem v jeho kariéře byla role vraha-kanibala Hannibala Lectera ve filmu Mlčení jehňátek režiséra Jonathana Demmea z roku 1991.

Anthony Hopkins jako rafinovaný kanibal Hannibal Lecter.

Poté exceloval v dramatu Soumrak dne, ve filmu Krajina stínů či dramatu Amistad. Hrál ale i v komerčních filmech, jako byl Zorro: Tajemná tvář, Na ostří nože nebo Instinkt a natočil i další dvě, méně povedené pokračování filmu Mlčení jehňátek. Při natáčení filmu Česká spojka se podíval i do Prahy.

Hopkins, který byl v roce 1993 povýšen do šlechtického stavu, je potřetí ženatý.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz