27. října 2011 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Heydrichův syn: Otec si žádnou pomstu nepřál

Heider Heydrich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heider Heydrich | foto: zpravy.rozhlas.cz

PRAHA Lidstvo se ze zločinů třetí říše poučilo jen málo, tvrdí Heider Heydrich, syn zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Svého otce ve vzpomínkách přísně rozlišuje jako soukromou a oficiální osobu.

Reinhard Heydrich přiletěl do Prahy 27. 9. 1941 a rozjel jednu z nejkrutějších perzekucí českého národa. Během měsíce stanné soudy, které nechal zřídit, vynesly 239 rozsudků smrti. Brzy bylo rozhodnuto, že tyran musí být odstraněn, k čemuž také došlo 27. května 1942 při operaci Anthropoid.

ČTĚTE TAKÉ:

Tehdy sedmiletý chlapec si však na smrt otce příliš nepamatuje, nemohl ho ani navštívit v nemocnici. “Všichni se snažili, aby měl otec co nejvíc klidu. Nás s bratrem asi také nechtěli ještě více rozrušovat,“ uvedl v rozhovoru pro časopis Reflex.

Heider Heydrich (76)

Mladší Heydrichův syn Heider se vyučil mechanikem, po odborné průmyslové škole a absolvování inženýrského studia pracoval čtyřicet let v leteckém průmyslu, mimo jiné byl členem představenstva firmy Dornier, která se zabývá konstruováním malých letadel. Před několika lety se stal předsedou odbočky Křesťansko demokratické unie (CDU). Později z ní ale vystoupil. Hned na začátku devadesátých let se připojil k soukromé iniciativě na pomoc Polsku a podpořil propuštěné zaměstnance firmy Dornier, na jejichž podporu založil profesní svaz. Jak sám říká, jeho tématem je ochrana sociálních práv.                                                                            Zdroj: Reflex

O teroru, který následoval, se vůbec nedozvěděl, matka mu prý až později řekla, že mrtvý protektor si nepřál žádné akty pomsty. “Karl Hermann Frank, jenž údajně otcův názor rovněž znal, se prý kvůli tomu dokonce pohádal s Hitlerem,“ řekl.

Co se stalo si Reinhard začal uvědomovat až později. “Přečetl jsem mnoho knih, navštívil jsem místa hrůzy – koncentrační tábory v Polsku a Německu … Když však sleduji politické dění ve světě, mám dojem, že se lidstvo ze zločinů třetí říše bohužel poučilo jen málo,“ varuje.

Se jménem Heydrich se v životě musel často potýkat. “V zaměstnání jsem ale skutečně mnohokrát zažil všelijaká osočování. Výjimkou nebyly ani dost ošklivé útoky – s cílem ocejchovat mě jako nacistu a tím mě zcela znemožnit. Naše tři dcery to mají jednodušší od té doby, co se provdaly. Ale pro našeho syna bylo příjmení břemenem. I v jeho generaci hrálo roli, jestli je člověk vnukem 'nacistického zločince Heydricha',“ prozradil.

Reinhard Heydrich

Reinhard Heydrich

Velkou kontroverzi letos vyvolala Heydrichova jarní návštěva Panenských Břežan, kde během pobytu v protektorátu žil s rodinou na zámku. Tam se vrátil kvůli bratrovi Klausovi, který je na zámku pohřben. Břežanský starosta Libor Holík posléze média informoval, že chce Heydrich zámek opravit.

“Jakoukoli mou spoluúčast při financování předem vyloučilo to, že pozemek je v soukromém vlastnictví. Já jen poukázal na to, že pro projekt, který by si zasloužil podporu, by se jistě daly najít prostředky z EU. Pan Holík později tvrdil, že on média o ničem neinformoval. Jenže v novinách se objevily fotografie, jež dělal právě on! Co si pak o tom myslet …Celé to bylo nešťastné,“ vysvětluje Heydrich. 

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.