9. června 2011 9:00, aktualizováno  9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Hitler chtěl vyhladit Židy již v roce 1919

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: ČTK

NEW YORK/PRAHA Newyorské Centrum Simona Wiesenthala představilo veřejnosti dopis datovaný rokem 1919, v němž se Adolf Hitler údajně vůbec poprvé zmínil o „odstranění“ Židů.

S přesvědčením, že jde o zásadní listinu dějin 20. století, a v ochranných bílých rukavičkách ukázal v úterý ředitel Wiesenthalova centra rabín Marvin Hier novinářům zažloutlé papíry strojem psaného dopisu. "Jde o jeden z nejdůležitějších dokumentů v celé historii třetí říše," představil dopis, jenž je na první straně datovaný 16. zářím roku 1919 v Mnichově a na poslední – čtvrté – straně podepsán pozdějším nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem.

ČTĚTE TAKÉ

K pozornosti přítomných pak rabín Hier z dopisu v němčině vyzdvihl slovní spojení "Entfernung der Juden" neboli "odstranění Židů", které zde Hitler užil ve spojení s "posledními cíli", k nimž by měl stát směřovat. "V roce 1919 napsal tohle. O dvaadvacet let později to jako kancléř třetí říše provedl," komentoval rabín Hier slova, která měl Hitler formulovat už jako třicetiletý veterán z první světové války.

Podle odborných pracovníků Wiesenthalova centra, kteří přezkoumávali původ dopisu a historické okolnosti jeho vzniku, sloužil tou dobou Adolf Hitler v oddělení propagandy německé armády a inkriminovaný list zde údajně napsal na povel svého nadřízeného. Kapitán Karl Mayr Hitlerovi zadal, aby formuloval stanovisko armády v otázce Židů, a list pak adresoval k rukám armádního špiona Adolfa Gemlicha.

Na příkaz kapitána Mayra se Hitler zhruba ve stejné době také z profesních důvodů zúčastnil mítinku Německé dělnické strany (DAP), která pak byla ani ne do roka transformována v Národně socialistickou německou dělnickou stranu (NSDAP), do jejíhož čela se Hitler postavil. V dopisu Gemlichovi už ostatně formuloval také své nacionalistické vize: "Naplnit tyto (poslední) cíle bude schopna jedině vláda národní síly, nikdy však ne vláda národního slabošství," cituje z listu zpravodajský server CNN.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!