20. července 2019 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Hitler mohl zemřít, válka skončit dříve. Stauffenbergův atentát ale před 75 lety nevyšel

Adolf Hitler s Italem Benitem Mussolinim zkoumají pozůstatky Vlčího doupěte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler s Italem Benitem Mussolinim zkoumají pozůstatky Vlčího doupěte. | foto: ČTK

Kentrzyn (Polsko) Před 75 lety, 20. července 1944, podnikla skupina německých důstojníků atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Výbuch bomby však Hitlera jen lehce zranil, což zhatilo plány spiklenců na převzetí moci v zemi. Strůjci atentátu byli následně zadrženi a popraveni, nebo spáchali sebevraždu.

Situace na bojištích v létě roku 1944 nebyla z pohledu Němců povzbudivá. Řada vojenských neúspěchů aktivizovala Hitlerovy odpůrce z řad důstojnického sboru Wehrmachtu. Byl mezi nimi i plukovník Claus Schenk von Stauffenberg, jenž kolem sebe soustředil skupinu lidí, kteří chtěli provést státní převrat a následně jednat se Spojenci o míru.

Provedení atentátu bylo svěřeno samotnému Stauffenbergovi. Ten k odpálení bomby využil porady, kterou Hitler 20. července 1944 pořádal v bunkru na východě Pruska.

Stauffenbergovi se skutečně podařilo umístit aktovku s výbušninou přímo do míst, kde zasedali účastníci porady. Po spuštění časovacího mechanismu bomby z místnosti odešel. Netušil, že jeden z přítomných důstojníků překážející aktovku nohou odsunul za masivní dřevěnou nohu konferenčního stolu, která odklonila výbuch směrem od Hitlera, jenž z atentátu vyvázl jen s lehkým zraněním.

Claus Schenk von Stauffenberg s dětmi.

Claus Schenk von Stauffenberg s dětmi.

Protichůdné zprávy o Hitlerově osudu vnesly do řad pučistů zmatek. Přebírání moci proto začalo s několikahodinovým zpožděním a jen na některých místech. Díky tomu měl Hitler a jeho blízcí dostatek času k zorganizování protiakce. V souvislosti s atentátem na Hitlera a pokusem o státní převrat bylo zatčeno na 7000 osob. Kromě samotných osnovatelů převratu mezi nimi byli i jejich rodinní příslušníci a další lidé. Téměř pět tisícovek z nich bylo následně zabito.

Okolnosti atentátu přiblížil i americký film Valkýra z roku 2008, ve kterém si Stauffenberga zahrál americký herec Tom Cruise.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?