Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hitlerova manželka Eva Braunová nebyla šedá myš, tvrdí historička

Lidé

  9:53
BERLÍN - Družka a manželka vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera Eva Braunová nebyla žádnou bezvýznamnou figurkou, jak ji mnozí historici vnímají. Historička Heike Görtemakerová v biografii nazvané Eva Braunová: Život s Hitlerem uvedla, že Braunová byla cokoliv, jen ne "hloupá blondýnka". Podle knihy by měl vzniknout také film, napsala v pátek agentura Reuters.

Družka a manželka vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera Eva Braunová foto: ČTK

Braunová, která Hitlera potkala v Mnichově v roce 1929, kdy jí bylo sedmnáct let, nebyla poddajnou a nesmělou ženou, jak ji dokumentární filmy a knihy často zobrazují, řekla Görtemakerová. Braunová se za Hitlera provdala v berlínském bunkru dva dny před jejich společnou sebevraždou na konci dubna 1945.

"Lidé ji často vidí jako příjemnou ženu, která se zamilovala do zrůdy. Ona ale ve skutečnosti hrála důležitou roli v Hitlerově blízkém okolí," prohlásila Görtemakerová. "Nemůžu říct, že ovlivňovala politická rozhodnutí, ale nebyla pasivní šedou myší," dodala historička.

Podnikání s Hitlerovými fotkami

Görtemakerová v knize popsala, jak Braunová pracovala pro Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna a jak jí školil. Během té doby se seznámila s Hitlerem, kterému tehdy bylo 40 let.

Hoffmann využil vztah Braunové k pořízení soukromých snímků pozdějšího diktátora, protože Hitler se nechal od Braunové fotografovat i natáčet.

"Prodala své fotky Heinrichu Hoffmannovi," řekla Görtemakerová. Podle ní si na vztahu Braunová založila "malé podnikání". Görtemakerová pracovala na první akademické biografii Braunové několik let.

Podle historičky ale navždy zůstanou pochybnosti o sexuálním vztahu dvojice, protože Hitler o této věci neponechal žádné důkazy. Hitlerův intimní život s Braunovou totiž filmy i publikace často zpochybňují.

Chtěla se dostat do historie

Braunová ke společné sebevraždě svého novomanžela podle dochovaných dopisů dokonce povzbuzovala. Ve svém posledním dopise požádala sestru, aby všechnu její korespondenci mezi ní a Hitlerem uchovala, aby se lidé o jejich vztahu mohli dozvědět.

"Chtěla žít v historii," řekla Görtemakerová. Nacisté kontrolovali média, takže řada Němců o její existenci neměla do konce druhé světové války ani tušení.

Práce Görtemakerové je podle Reuters součástí výzkumu, který má prokázat, že ženy v nacistickém Německu nebyly pouhé oběti, ale také strůjkyněmi zločinů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!