Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hledám ztracený dětský svět, říká fotografka

Lidé

  7:00
Americká fotografka Nan Goldinová více než dvacet let fotila svět kolem sebe. Tváře prostitutek, ruce narkomanů, masky transvestitů. Nyní ukazuje svět dětí, kterým se snaží porozumět.

Americká fotografka Nan Goldinová (1953) se proslavila především snímky transvestitů. Nyní radikálně mění styl a věnuje se zobrazování dětského světa.

Americká fotografka Nan Goldinová nikdy nebyla pouhým neúčastným pozorovatelem. Proslavily ji snímky, které až nepříjemně otevřeně ukazují to, před čím leckdo zavírá oči. Narkomani, kteří už nerozlišují, jestli se chovají obscénně. Lidé nakažení virem HIV, kteří se ztrácejí před "okem" jejího objektivu. Svět bez naděje, který jen čeká, až vyhasne. Nyní Goldinová radikálně mění směr. Na nové výstavě v Londýně jsou k vidění barevné snímky dětí.

Americká fotografka Nan Goldinová (1953) se proslavila především snímky transvestitů. Nyní radikálně mění styl a věnuje se zobrazování dětského světa.

"Už nechci fotit dospělé. Teď objevuji něco úplně jiného, svět dětí, který mi vždy unikal. Snažím se ho vnímat tak, jak je. Nijak nepřikrášlovat a jen se dívat na to, co děti prožívají. Každé z nich má pro mě své tajemství," říká fotografka v rozhovoru pro britský deník The Guardian. Češi se s její tvorbou mohli seznámit v roce 1999, kdy měla výstavu v Galerii Rudolfinum. Druhou nejnavštěvovanější výstavu v novodobé historii Rudolfina zhlédlo 42 tisíc milovníků fotografie. Sedmapadesátiletá Goldinová už nechce pokračovat v zobrazování světa, který nemá řešení. Teď hledá naději ve vzpomínkách. Na nových snímcích nutí diváka, aby se vrátil do dětského světa. kdy vnímal sám sebe naprosto přirozeným způsobem. "Ano, ukazuji nahé dětské tělo a nechápu, proč je v Americe tabu něco tak přirozeného. Je to pro mě nepochopitelné." říká fotografka. Goldinová se podobně jako ve všech předchozích projektech spoléhá na to, že vtáhne diváka do světa, který velmi dobře zná. V novém cyklu sleduje život dětí svých příbuzných a přátel. Ostatně rodina byla prvním impulzem, který ji k fotografii přivedl. Poté co její sestra spáchala sebevraždu, začala Goldinová hledat únik ve fotografii. Namířila objektiv svého aparátu na jiné lidi. Zajímala ji témata, která se tehdejší puritánské Americe zdála nevhodná.

Naprosto přirozeně vplula do světa mužů, kteří se převlékají za ženy – říkají si Drag Queens. Jejich touhu po dokonalém vzhledu zobrazila ve stejnojmenném projektu. Tyto snímky byly jedním z jejích prvních úspěchů v mezinárodním světě fotografie.

V polovině 80. let se z pozorovatelky světa narkomanů stala jedním z nich. Podstoupila odvykací kúru v léčebně v Bostonu a znovu se vrátila k fotografování. Čekalo ji nové téma: přátelé, kteří jsou nakažení virem HIV. Cyklus Cookie Portfolio z roku 1989 je poctou ženě, která byla 13 let její nejlepší přítelkyní a zemřela na AIDS.

Snímky Goldinové jsou zastoupeny v prestižních galeriích, například v pařížském Centre Pompidou. V roce 2007 získala významnou fotografickou cenu Hasselblad Award.