3. února 2017 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

HOBZA: Konečně pátek? Co bych neudělal pro své vnuky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Profesor Pavel Hobza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Pavel Hobza | foto: Lidové noviny

PRAHA Konečně pátek, řekne si moje dcera a těší se, jak mně a manželce předá oba chlapečky (kteří chodí ještě do školky) a ujede s manželem na víkend. Ještě mě stihne ujistit, že už jsou úplně zdraví. Proč mi ale dává jejich zdravotní průkazy? Také můj syn se těší na víkend. I on nám přiveze z Olomouce své dva, o něco starší syny, takže budeme mít v Praze všechny čtyři vnuky.

Snažíme se omezit počítačové hry, tablety a chytré telefony, a proto jim večer přečtu staropražské pověsti. A hned druhý den půjdeme po jejich stopách. Velmi úspěšné už takhle bylo hledání jezuitského pokladu v Klementinu. Na kluky hlavně zapůsobilo, když nás uklízečka vykázala z neveřejných prostor, bylo jim totiž hned jasné, že právě tam někde je ten poklad – a ona se bojí, že ho najdeme.

Na Karlově mostě jsme našli uvolněnou dlaždici a bylo poměrně snadné je přesvědčit, že pod ní je ten hrnec zlaťáků. Horší bylo, jak jim vysvětlit, proč váhám s jeho vytažením, ale svedl jsem to na přítomnost mnoha turistů. Nejúspěšnější však byla naše cesta na Vyšehrad. U hradeb nad Vltavou jsem klukům názorně ukazoval, kde kroužil Šemík s Horymírem a jak Horymír vydal pokyn ke skoku, když v tom mě dcera opatrně upozornila, že můj výklad kromě chlapečků napjatě sleduje také skupina japonských turistů. Ale co bych neudělal pro své vnuky.

Konečně si vychutnám krásný pohled z okna své domácí pracovny, odkud vidím na střechy vinohradských secesních domů, věž Plečnikova kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Jiřáku a televizní věž na Žižkově, oživenou miminy od sochaře Davida Černého. A nad tím vším nebe. Dohromady to tvoří nádhernou kulisu pro přemýšlení. Krása vědy spočívá právě v přemýšlení a hledání nových myšlenek a souvislostí.

Konečně si s koncem ledna odpočinu od náročného papírování, protože vrcholí období odevzdávání závěrečných a průběžných zpráv vědeckých projektů. Vše (od vědeckých výsledků po čerpání financí) je třeba dobře odůvodnit. V Centru excelence, jehož jsem řešitelem a které má rozpočet v desítkách milionů korun ročně, jsme například jednou museli složitě řešit nedočerpanou dotaci ve výši 10 haléřů. To pak moc energie na hledání těch nových myšlenek a souvislostí nezbývá.

Autor působí v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR

Pavel Hobza
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz