27. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Někdejší idol teenagerů, Janek Ledecký, slaví padesátku

Hudebník Janek Ledecký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudebník Janek Ledecký. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Jeho hity Promilujem celou noc či Všechno bude fajn, které nazpíval jako frontman skupiny Žentour, z něj před více než dvaceti lety udělaly idol tehdejších teenagerů. Teď slaví zpěvák, skladatel a textař Janek Ledecký padesáté narozeniny.

V roce 1992 se Ledecký vydal na sólovou dráhu albem Na ptáky jsme krátký a dnes má na kontě i pár úspěšných muzikálů. Své padesátiny 27. července oslaví klasicky s kytarou v ruce koncertem na Slovensku a v září ho čeká několik koncertů s Žentourem.

Narodil se jako Jan Ledecký v Praze a vystudoval práva. Již v devatenácti začal hrát s kapelou Žentour, s níž natočil několik úspěšných desek. Mezi jeho další hity z té doby patří Utajený světadíl či Proklínám. V roce 1999 měl premiéru jeho první muzikál Hamlet, jenž měl od té doby přes 1300 repríz, včetně zahraničních. Například v letech 2003 až 2004 byl několikrát uveden v USA, od roku 2007 se hraje v Soulu a letos měla v Tokiu premiéru i jeho japonská verze. Letos uvedl v Praze jeho verzi Hamlet The rock opera, kterou připravil s americkým režisérem Robertem Johansonem a v níž hraje krále Claudia.

Janek Ledecký v divadle Kalich

Janek Ledecký v divadle Kalich

Úspěch slavil Ledecký i se svým druhým muzikálem - o italském učenci Galileovi. Loni před Vánoci se v pražském Divadle Broadway hrál jeho adventní muzikálový projekt Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích, pojmenovaný podle jeho první vánoční písničky, kterou napsal v létě 1993 na dovolené v Řecku.

Vášnivý sportovec Ledecký žije střídavě v Praze a ve Špindlerově Mlýně. Jeho dcera Ester je reprezentantkou ve snowboardingu a alpském lyžování, syn Jonáš má kapelu Ray Band.

Lidovky.cz, ČTK

Byt 3+1 Hranice
Byt 3+1 Hranice

Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
2 740 000 Kč